Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. apríla 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské atómové elektrárne boli prevádzkované bezpečne

Prevádzka atómových elektrární na Slovensku bola aj v minulom roku bezpečná a spoľahlivá. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti môžeme konštatovať, že jadrové zariadenia boli v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo, bez závažných udalostí, ktoré by viedli k tomu, že by sme museli vydať príkaz na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora, respektíve zastavenie prevádzky atómovej elektrárne,“ uviedol vo svojej správe Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). Na Slovensku sú v súčasnosti prevádzkované štyri jadrové bloky, dva v Atómovej elektrárni Bohunice V2 a dva v Atómovej elektrárni Mochovce.

Obidva jadrové bloky v Bohuniciach pracovali podľa kontrolného orgánu spoľahlivo podľa požiadaviek energetického dispečingu. „Výsledky prevádzkových kontrol na oboch blokoch sú vyhovujúce. Z vykonaného hodnotenia na oboch blokoch vyplýva, že ani únavová životnosť, ani výsledky analýz v oblasti krehnutia tlakových nádob reaktorov nelimitujú životnosť a vytvárajú predpoklad pre dlhodobú prevádzku blokov nad dobu projektovej životnosti,“ uviedol ÚJD.

Bohunické jadrové bloky sa však v minulom roku nevyhli neočakávaným udalostiam. „Počet a charakter udalostí však bol v rámci obvyklých technických porúch bez osobitnej bezpečnostnej významnosti. Udalosti, ktoré sa stali v Atómovej elektrárni Bohunice V2, nemali zásadný vplyv na jadrovú bezpečnosť,“ uviedol úrad. Najvýznamnejšia udalosť sa stala na treťom jadrovom bloku počas jeho generálnej opravy. „Prevádzkový personál nevykonal pravidelnú kontrolu koncentrácie kyseliny boritej v bazéne skladovania paliva počas znižovania koncentrácie. Došlo tak k porušeniu limitov a podmienok bezpečnej prevádzky,“ spresnil ÚJD. V bohunickej atómovej elektrárni sa vlani nevyskytol prípad automatického odstavenia reaktora.

Aj obidva jadrové bloky v Mochovciach pracovali podľa ÚJD spoľahlivo. „Počet a charakter udalostí bol v rámci obvyklých technických porúch bez osobitnej významnosti z hľadiska jadrovej bezpečnosti,“ uviedol úrad. V Atómovej elektrárni Mochovce sa však vyskytol jeden prípad automatického odstavenia reaktora. Príčinou automatického odstavenia reaktora v druhom mochoveckom bloku bola strata napätia na druhom komplete automatickej ochrany. „V tejto súvislosti prevádzkovateľ vykonal niekoľko preventívnych nápravných opatrení s cieľom predísť opakovaniu sa udalosti podobného charakteru,“ doplnil úrad.

„Po zhrnutí výsledkov inšpekcií a na základe sumárneho hodnotenia bezpečnostných ukazovateľov sme vyhodnotili prevádzku všetkých jadrových blokov ako spoľahlivú, bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti. Nedostatky, ktoré boli počas inšpekcií zistené, boli odstránené a boli prijaté také nápravné opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania,“ konštatoval ÚJD.

Slovenské atómové elektrárne prevádzkuje spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., v ktorých 66-percentný podiel drží talianska firma Enel. Závod Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádza na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s jednotkovým výkonom 505 megawattov, ktoré boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 až 1985. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce sa nachádzajú na juhu Slovenska medzi mestami Nitra a Levice. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Inštalovaný výkon mochoveckých blokov je 940 megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame