Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
25. marca 2014 13:31 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Slovenské atómky držia svetový rekord

Dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach boli v minulom roku nasadené do výroby na tak dlhý čas, ako žiadna iná atómová elektráreň vo svete.

Atómové elektrárne na Slovensku sa zaradili medzi svetovú špičku v prevádzkovej výkonnosti a bezpečnosti. V minulom roku sa im podarilo to, čo sa nepodarilo žiadnej jadrovej elektrárni na svete. Dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach boli totiž v minulom roku nasadené do výroby na tak dlhý čas, ako žiadna iná atómová elektráreň vo svete. Bloky dosiahli priemernú pohotovosť na úrovni 94 %. Priemerná pohotovosť je čas, kedy reaktory vyrábajú elektrinu, teda mimo plánovaných odstávok. „To je výsledok, ktorý nám väčšina prevádzkovateľov vo svete môže závidieť,“ uviedol vo firemnom časopise Slovenských elektrární riaditeľ prevádzky jadrových elektrární Jaroslav Holubec.

Menej ľudských pochybení

Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú všetky štyri jadrové reaktory na Slovensku, vidia za rekordným nasadením jadrových reaktorov optimalizáciu odstávok v elektrárňach, udržanie spoľahlivosti zariadení a zvýšenie spoľahlivosti ľudského činiteľa. „Výsledok je o to cennejší, že ho sprevádza viditeľné zlepšenie jadrovej bezpečnosti. Vlaňajšok bol bez automatického odstavenia reaktora, bez porušenia limít a podmienok, bez udalostí so závažnosťou podľa stupnice INES vyššou ako 0,“ zdôraznil J. Holubec.

Pozitívne medzinárodné hodnotenia

Výkonnosť jadrových elektrární na Slovensku hodnotil od roku 2010 do septembra 2013 Inštitút pre prevádzku jadrových elektrární (INPO), ktorý bol v roku 1979 založený jadrovým priemyslom v USA. Inštitút hodnotil jadrové reaktory v troch oblastiach – prevádzka, bezpečnosť a spoľahlivosť. Podľa hodnotenia sú tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Bohunice a prvý a druhý blok jadrovej elektrárne Mochovce v prvej päťke vo svete prevádzkovaných reaktorov typu VVER 440 a 1000. Tých je na svete v súčasnosti 52. „Špičkový výkon slovenských jadrových elektrární potvrdil aj magazín Nuclear Engineering International. Vo svojom hodnotení dvanásť mesačnej výkonnosti medzinárodných jadrových elektrární, zverejnenom v júni 2013, označil magazín naše tlakovodné reaktory za najlepšie vo svojej triede podľa tzv. záťažového faktora, ktorý dosiahol hodnotu 92,3 %,“ dodali Slovenské elektrárne vo svojom časopise.

Spokojní Taliani

Slovenské elektrárne z väčšej časti patria talianskemu gigantu, spoločnosti Enel. S rekordným nasadením slovenských atómiek sa pred prítomnými analytikmi a novinármi z Južnej Ameriky, Ruska, Rumunska, Španielska a samozrejme z Talianska nezabudol počas výročnej tlačovej konferencie v Ríme pochváliť ani samotný šéf talianskej energetickej skupiny Fulvio Conti. Výkon z Bohuníc a Mochoviec označil ako „svetový rekord“.

Historická výroba v jadrovkách

Atómové elektrárne na Slovensku:

Mochovce:

– inštalovaný výkon: 940 megawattov

– Počet jadrových blokov: 2

– palivo: obohatený urán

– typ reaktora: VVER 440/V-213

Bohunice:

– inštalovaný výkon: 1010 megawattov

– počet blokov: 2

– palivo: obohatený urán

– typ reaktora: VVER 440/V-213

Zdroj: SE

Jadrové elektrárne v Bohuniciach a v Mochovciach v minulom roku vyrobili 15,7 terawatthodín elektriny. Bohunické bloky pritom vyprodukovali prvýkrát v histórii viac ako osem terawatthodín. Prvý raz od odstavenia dvoch jadrových blokov elektrárne Bohunice V1 tak bohunické bloky prekročili hranicu osem terawatthodín vyrobenej elektriny. Nezaostávali ani jadrové bloky v Mochovciach. Tiež dosiahli historický výsledok, keď vlani dosiahli najvyššiu úroveň ročnej produkcie elektriny od ich spustenia do prevádzky. Prvý a druhý blok v Mochovciach v minulom roku vyprodukovali 7,6 terawatthodín elektriny. Slovenské elektrárne vyrobili v minulom roku celkovo 22,84 terawatthodín (TWh) elektrickej energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame