Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce. Marcela Dargajová
13. marca 2017 14:41 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenská verejnosť sa ešte môže pozrieť na proces dostavby Mochoviec

Koncom minulého roka dostal ÚJD od Slovenských elektrární žiadosť o vydanie povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia Mochovce 34 do prevádzky.

Verejnosť má jednu z posledných možností vyjadriť sa k dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) totiž sprístupní dokumentáciu vo veci vydávania povolení na uvádzanie nových jadrových blokov do prevádzky. „Zriadili sme v Mochovciach samostatné pracovisko. Dokumentácia, z ktorej budú vylúčené citlivé informácie bude verejnosti k dispozícii od 16. marca do konca júna tohto roku vždy v utorok a vo štvrtok,“ informovala hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Požiadali o vydanie povolenia

Koncom minulého roka dostal ÚJD od Slovenských elektrární žiadosť o vydanie povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia Mochovce 34 do prevádzky. Elektrárne súčasne v žiadosti požiadali o vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby, vydanie povolenia na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom a o povolenie na nakladanie s jadrovými materiálmi v jadrovom zariadení. Úrad následne začal vo veci vydania príslušných povolení správne konanie.

Predlžujú lehotu

Lehota na vydanie rozhodnutia je podľa atómového zákona šesť mesiacov, po úplnom doručení dokumentácie k žiadosti. To znamená dokumentov potvrdzujúcich pripravenosť zariadenia k uvádzaniu do prevádzky. „Tie budú doručované postupne tak, ako budú ukončované testy zariadení,“ dodala Hosťovecká s tým, že začiatkom februára tohto roka bola lehota na vydanie rozhodnutia úradu v uvedenej veci predĺžená o šesť mesiacov. „Termín vydania rozhodnutia, ktorým úrad povolí zavezenie paliva do reaktora tak závisí od časovej postupnosti a úspešnosti testov spúšťania,“ konštatovala Hosťovecká.

Nedoriešená dostavba

Otázky týkajúce sa rozpočtu a termínov dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce stále nie sú zodpovedané. Ani februárové mimoriadne valné zhromaždenie Slovenských elektrární sa problematikou dostavby mochoveckých blokov nezaoberalo. Kedy by sa akcionári mohli zaoberať predražovaním dostavby jadrových blokov, zatiaľ nie je jasné.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by mala vyjsť na 5,4 miliardy eur. Navýšenie rozpočtu o zhruba 800 miliónov eur však ešte nie je akcionármi schválené. Podľa plánov z roku 2008 si pritom mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur. Posledná suma na dostavbu schválená akcionármi Slovenských elektrární je na úrovni 4,6 miliardy eur. Nielen rozpočet dostavby Mochoviec sa viackrát menil, ale aj termíny ukončenia dostavby. Ostatné oficiálne termíny hovorili o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku v roku 2017. Štvrtý jadrový blok by sa mal uviesť do prevádzky následne o ďalší rok. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, resp. 2013.

Dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov má stále na starosti talianska spoločnosť Enel, ktorá počas vlaňajšieho leta predala zo svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach polovicu českej energetickej skupine EPH. Taliansky investor má záujem predať aj zvyšný 33-percentný podiel, urobiť tak však bude môcť až po definitívnej dostavbe jadrových blokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame