Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ÚJD Marta Žiaková
Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková. ÚJD
17. septembra 2018 14:41 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Slovenská predsedníčka ÚJD sa stala prezidentkou konferencie MAAE

V priebehu zasadnutia Generálnej konferencie budú prerokované a prijaté rezolúcie z oblasti jadrovej a radiačnej bezpečnosti, technickej spolupráce, nukleárnej vedy a bezpečnostných záruk.

Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Marta Žiaková sa stala prezidentkou 62. zasadnutia Generálnej konferencie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). V priebehu zasadnutia Generálnej konferencie budú prerokované a prijaté rezolúcie z oblasti jadrovej a radiačnej bezpečnosti, technickej spolupráce, nukleárnej vedy a bezpečnostných záruk.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni je medzinárodná organizácia v rámci OSN, ktorá je celosvetovým kontaktným bodom pre spoluprácu v oblasti mierového využívania atómovej energie. Jej poslaním je podporovať výskum a vývoj pre mierové účely, vrátane výroby elektrickej energie, zabezpečovať výmenu vedecko-technických informácií, vyvíjať bezpečnostné štandardy a na ich základe podporovať dosiahnutie vysokej úrovne jadrovej bezpečnosti, ako aj ochrany zdravia a životného prostredia pred nepriaznivými účinkami ionizujúceho žiarenia. Zavádza a administratívne vykonáva kontrolu záruk proti vojenskému zneužitiu jadrových materiálov. Nezastupiteľná je jej úloha v oblasti kontroly nešírenia jadrových zbraní. SR je členom MAAE od roku 1993.

„Členstvo SR v MAAE prispieva k presadzovaniu záujmov SR najmä v oblasti vedeckej a technickej spolupráce. Z tejto spolupráce majú prospech organizácie z oblasti energetiky, zdravotníctva, poľnohospodárstva, životného prostredia a iné. Dlhoročná spolupráca SR a MAAE v oblasti technických projektov je veľmi úspešná,“ informoval ÚJD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame