Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
1. mája 2015 13:00 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Slovenská polícia stále oblieha elektrárne

Policajti stále neukončili vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach. Podľa hovorcu policajtov Michala Slivku v jednej veci vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil jednu osobu, a druhá vec je v štádiu po začatí trestného stíhania.

Slovenským elektrárňam stále nie je dopriaty kľud. Okrem toho, že slovenský dominantný výrobca elektriny musí deň čo deň odvracať politické útoky zo strany vlády, stále sa musí ešte sústrediť na spoluprácu s orgánmi, ktoré si hovoria, že sú apolitické. Kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu SR už majú elektrárne za sebou. Čaká ich ešte pripomienkovanie vypracovanej správy z kontroly. Výsledky kontroly by mali byť známe možno niekedy koncom mája. To, čo elektrárne ešte za sebou nemajú, je policajné vyšetrovanie. Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka pre portál vEnergetike.sk potvrdil, že vyšetrovanie stále pokračuje.

Veľa prezradiť nechceli

Aké porušenia zákona v Slovenských elektrárňach sa doposiaľ na základe policajného vyšetrovania zistili, nechcel Slivka bližšie konretizovať. „Požadované informácie v súčasnom štádiu konania nie je možné poskytnúť,“ uviedol Slivka. Prezradil však, že v jednej veci vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil jednu osobu, a druhá vec je v štádiu po začatí trestného stíhania.

Premiér neklamal

Predseda vlády Robert Fico začiatkom marca tohto roka uviedol, že vo veci Slovenských elektrární sa vedú dve trestné stíhania. Jedno sa malo týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo a druhé precenenia majetku elektrární po ich privatizácii. Slivka pre portál vEnergetike.sk potvrdil, že v trestnej veci, ktorá sa týka Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil konkrétnu osobu z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. „V druhej veci vedie Národná kriminálna agentúra trestné stíhanie pre zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie,“ dodal Slivka. Ani v týchto prípadoch nechceli byť slovenskí policajti konkrétnejší. „V súčasnom štádiu konania sa vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry nebude bližšie vyjadrovať,“ uzavrel Slivka.

Horúce leto

Policajti vedú v elektrárách vyšetrovanie od 30. júna minulého roka. O prvej návšteve policajtov v Slovenských elektrárňach sa verejnosť dozvedela v júli minulého roka. Podľa samotných policajtov bola táto razia súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Policajtov zaujímali dokumenty, ktoré sa mali týkať privatizácie Slovenských elektrární.

Vianočné prekvapenie

Druhýkrát navštívili policajti elektrárne pred vianočnými sviatkami. Policajný zásah mal súvisieť s udalosťami okolo Vodnej elektrárni Gabčíkovo a mal nadväzovať na júlovú akciu policajtov. Počas razie polícia zadržiavala len listinné dôkazy, nikoho nezadržala. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry mali taktiež zasahovať vo vodnej elektrárni v Gabčíkove a v objekte jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Pokojný Enel

Talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, je presvedčená, že policajné vyšetrovanie nesúvisí s ich činnosťou v podniku. Vyšetrovanie sa má podľa nich dotýkať obdobia pred vstupom Enelu do Slovenských elektrární. Vyšetrovanie je teda zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali v období pred dokončením akvizície Slovenských elektrární, t.j. v apríli 2006, čo mali potvrdzovať aj úradné dokumenty, ktoré policajti elektrárňam predložili.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies