Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadro jadrová energia zdroje
Ilustračné foto pixabay.com
1. júna 2016 13:49 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenská firma utužuje jadrové vzťahy s Rusmi

So spoločnosťou Rusatom Servis plánuje trnavská firma VUJE preskúmať možnosti spolupráce v oblasti technickej údržby a opráv jadrových elektrární s ruským typom reaktora.

Slovensko-ruská spolupráca v oblasti jadrovej energetiky by mala pokračovať. Nasvedčujú tomu aj memorandá podpísané ruskou a slovenskou stranou na medzinárodnom fóre Atomexpo 2016 v Moskve. Trnavská spoločnosť VUJE podpísala s Rusmi dve memorandá. Na základe nich pripravuje spoluprácu so spoločnosťou Rusatom.

Prvé memorandum o vzájomnom porozumení a obchodnej spolupráci so slovenským podnikom VUJE hovorí o upevnení a rozvíjaní spolupráce v oblasti modernizácie, podpory prevádzkovania, technickej údržby, opráv a vyradenia z prevádzky jadrovej elektrárne ruského dizajnu vo svete. Spomínané memorandum by malo taktiež zabezpečiť rozvoj spolupráce v takých oblastiach, ako je zvýšenie jadrovej bezpečnosti, školenie personálu jadrových elektrární, zaobchádzanie s použitým jadrovým palivom či vedecký výskum.

Druhé memorandum o vzájomnom porozumení podpísala slovenská firma VUJE so spoločnosťou Rusatom Servis. Obe strany plánujú preskúmať možnosti spolupráce v oblasti technickej údržby a opráv, podpory prevádzky, školenia personálu, dodávok zariadení a náhradných súčiastok pre jadrové elektrárne, a tiež v oblasti projektov predĺženia doby prevádzky a modernizácie atómových elektrární po celom svete. „Podpísané memorandum otvára možnosti našich spoločností v oblasti vzájomných dodávok zariadenia a komponentov, a tiež v oblasti servisu činného reaktorového parku, a to aj pre trh tretích strán,“ skonštatoval generálny riaditeľ spoločnosti Rusatom Servis Jevgenij Saľkov.

Spoločnosť Rusatom Servis zabezpečuje zahraničným jadrovým elektrárňam s reaktorom VVER široké spektrum služieb, nevyhnutných na prevádzku a opravy. Spoločnosť je takmer vo všetkých štátoch, kde sa nachádzajú spomínané reaktory. Na zahraničnom trhu spoločnosť Rusatom Servis vytvorila balík zákaziek za približne 500 miliónov amerických dolárov.
Akciová spoločnosť VUJE realizuje projektovú, realizačnú, výskumnú a vzdelávaciu činnosť v oblasti atómovej aj klasickej energetiky od roku 1977. Počas svojej histórie bola spoločnosť autorom aj realizátorom takých projektov ako vykonanie skúšok fyzikálneho a energetického spúšťania všetkých blokov typu VVER-440 v Česku a na Slovensku, vyradenie reaktora A1 z prevádzky, rekonštrukcia a modernizácia blokov jadrových elektrárňach V1 a V2 v Jaslovských Bohuniciach, či program na zvýšenie životnosti maďarskej jadrovej elektrárne Pakš.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies