Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA
8. novembra 2016 15:51 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenská firma Eustream požiadala komisiu o finančnú podporu

Slovenský prepravca plynu požiadal Európsku komisiu o spolufinancovanie výstavby slovensko-poľského plynovodu, ako aj o grant na spolufinancovanie štúdie uskutočniteľnosti pre plynovod Eastring.

Slovenské plynovodné projekty by mala podporiť aj Európska komisia. Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, už požiadal komisiu o spolufinancovanie výstavby slovensko-poľského plynovodu, ako aj o grant na spolufinancovanie štúdie uskutočniteľnosti pre plynovod Eastring. Slovenskú spoločnosť vlastnenú skupinou EPH a slovenským štátom podporili pri posielaní žiadosti komisii aj všetky dotknuté krajiny, čiže Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. „Obidva investičné zámery majú status projektov spoločného záujmu (PCI) pre Európsku úniu,“ informoval hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Pripojenie na LNG

Slovensko-poľský plynovod by mal byť postavený zhruba o tri roky. Slovensko by tak v roku 2019 malo byť plynovodne prepojené s Baltským morom. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na približne 100 miliónov eur. Celková dĺžka plynovodného prepojenia je 164 kilometrov, z toho vyše 100 kilometrov sa nachádza na slovenskom území. Projekt poľsko-slovenského prepojenia je súčasťou prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení, ktorý spája plynárenské siete a LNG terminály naprieč strednou a východnou Európou. Projekt do budúcna umožní poľským účastníkom trhu prístup k tzv. Južnému koridoru. Slovenskí účastníci trhu zas získajú prístup k poľskému trhu vrátane zemného plynu z tamojšieho LNG terminálu.

Eastring na Balkán

Plynovod Eastring, ktorý by mal prechádzať Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom má projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze. Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur. Plynovod Eastring má prepojiť plynárenskú infraštruktúru západnej Európy s juhovýchodnou Európou, čím sa zásadne zvýši bezpečnosť dodávok komodity pre celý región aj vďaka prístupu k novým zdrojom zemného plynu z rozličných regiónov vrátane kaspickej oblasti, východného Stredomoria či Blízkeho východu.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete na zemný plyn v Slovenskej republike. Hlavným poslaním spoločnosti je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil takmer 2,5 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke 2 332 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom takmer 550 megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame