Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rusko
Ilustračné foto. creativedoxfoto/FreeDigitalPhotos.net
6. mája 2015 16:12 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Slovenská energetika bez Rusov? Zatiaľ asi nemožné.

Ruskí a slovenskí zástupcovia rokovali v Bratislave na medzivládnej komisii pre hospodársku spoluprácu aj o budúcich dodávkach plynu či o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky.

Rusko-slovenská spolupráca v oblasti energetiky bude pokračovať. Rusi deklarovali v rámci medzivládnej komisie pre hospodársku spoluprácu, že sú pripravení naďalej spolupracovať so Slovenskom, či už v oblasti plynárenstva alebo jadrovej energetiky. „V oblasti plynárenstva slovenská strana vyjadrila na komisii znepokojenie v spojitosti so znížením denných dodávok ruského zemného plynu do Slovenskej republiky, ktoré boli od septembra 2014 do marca 2015. Obe strany však vyjadrili záujem pokračovať v dlhodobej spolupráci v oblasti spoľahlivých dodávok plynu a tranzitu plynu,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR.

Už im veríme

Slovenské ministerstvo vyjadrilo presvedčenie, že ďalšie dodávky ruského plynu na Slovensko budú v súlade so záväzkami strán v rámci existujúceho kontraktu medzi Gazpromom a Slovenským plynárenským priemyslom. V rámci medzivládnej komisie prebehli aj rokovania medzi prevádzkovateľmi prepravných plynových sietí. „Slovenský prevádzkovateľ, firma Eustream, potvrdila pripravenosť a záujem v pokračovaní dialógu s ruskými partnermi o perspektívach infraštruktúrnych projektov v oblasti plynárenstva s cieľom zabezpečenia spoľahlivosti dodávok ruského zemného plynu pre Slovenskú republiku a iné európske štáty,“ dodal rezort hospodárstva.

Zaujímavé jadro

V oblasti jadrovej energetiky majú Rusi záujem takmer o všetko. Deklarovali pripravenosť pomôcť pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, pri modernizácii jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach či pri výstavbe nového jadrového zdroja taktiež v Bohuniciach. „Obe strany vyjadrili zainteresovanosť na pokračovaní plynulých a dlhodobých dodávok jadrového paliva pre prevádzkované aj nové bloky na Slovensku počas celej doby ich prevádzky,“ doplnilo ministerstvo hospodárstva.

Ruská ropa

Závislosť Slovenska od Ruska v oblasti energetiky potvrdzuje aj nedávna medzivládna dohoda o dodávkach ropy, ktorú krajiny podpísali koncom minulého roka. Podpísaná dohoda platí od 1. januára tohto roka do roku 2029. Z dohody vyplýva, že ročne by nám mali Rusi dodať do šesť miliónov ton ropy. Také isté množstvo ruskej ropy by sa malo prepraviť cez naše územie ďalej na Západ. Platnosť tejto dohody bude automaticky predlžovaná o ďalších päť rokov, pokým žiadna zo zmluvných strán neoznámi písomne druhej zmluvnej strane diplomatickou cestou svoj zámer ukončiť jej platnosť najneskôr šesť mesiacov pred ukončením počiatočného obdobia alebo akéhokoľvek nasledujúceho obdobia platnosti dohody. Slovensko v súčasnosti kupuje 100 % ropy z Ruskej federácie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies