Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie elektrická energia elektrina
Ilustračné foto pixabay
11. decembra 2016 14:21 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenská elektrizačná sieť je pripravená na najhoršie

Firma SEPS vykonala na sieti medzi prečerpávajúcou vodnou elektrárňou Ružín a Dobšiná a košickou oceliarňou skúšku „štart z tmy“.

Slovenská elektrizačná sieť je pripravená na prípadné výpadky energetických zdrojov. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, Východoslovenskou energetikou a firmou U.S. Steel Košice vykonala na sieti medzi prečerpávajúcou vodnou elektrárňou Ružín a Dobšiná a košickou oceliarňou skúšku tzv. štart z tmy. „Vzhľadom na narastajúce riziká ohrozenia elektrizačnej sústavy sme realizovali skúšky „štart z tmy“. Skúška bola úspešná,“ informoval prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústavy.

Počas skúšky sa vytvoril oddelený ostrov, v ktorom boli spomínané prečerpávacie vodné elektrárne a tepelná elektráreň vo Vojanoch a ako odber bola pripojená časť výrobnej technológie v U. S. Steel Košice. Po vytvorení samostatne pracujúceho ostrova bol simulovaný výpadok vo vojanskej elektrárni, kde sa tento zdroj zreguloval na úroveň vlastnej spotreby a následne bol naštartovaný prvý blok vo vodnej elektrárni Ružín. Ten dodal napätie potrebné na štart šiesteho bloku vo Vojanoch. Po jeho naštartovaní bol zvyšovaný výkon a pripájané spotreby vo vodnej elektrárni Dobšiná a jedna valcovacia linka v U. S. Steel Košice. „Po dosiahnutí výkonu na úrovni 50 megawattov bol ostrov synchronizovaný so zvyškom elektrizačnej sústavy a pripojený k elektrizačnej sieti SR,“ dodala firma SEPS.

Skúšku ešte komplexne vyhodnotí Technická univerzita v Košiciach. „Taká rozsiahla skúška sa na Slovensku uskutočnila po dvadsiatich rokoch a vyžiadala si jedenapolročnú prípravu. Počas nej sa vykonalo aj niekoľko neúspešných skúšok, ktoré odhalili nedostatky a najmä upozornili na rozsiahle zmeny, ktoré sa udiali za posledných dvadsať rokov. Skúsenosti získané z procesu prípravy a realizácie skúšky nám pomôžu pri rozhodovaní sa o ďalších krokoch zameraných na zabezpečenie procesov potrebných pri obnove prenosovej sústavy,“ konštatoval slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame