Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net
11. februára 2013 0:00 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Slovákom záleží na energetickej efektívnosti

Slovákom záleží na energetickej efektívnosti. „Slováci prikladajú energetickej efektívnosti oveľa väčšiu dôležitosť ako obyvatelia ostatných štátov Európskej únie,“ informovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Európska komisia si nechala vypracovať prieskum, na základe ktorého úspory energie považuje za prioritu pri znižovaní emisií skleníkových plynov v najbližších 30 rokoch až 44 % opýtaných Slovákov. V európskom priemere túto možnosť riešenia znižovania emisií označilo ako prvoradú len 28 % opýtaných. Najčastejšie oproti obyvateľom ostatných krajín Európskej únie si Slováci volili ako prioritu na najbližších 30 rokov aj zachytávanie a skladovanie uhlíka. „Za prioritu ju označilo 22 % opýtaných Slovákov, pričom priemer v EÚ bol 12 %,“ dodala SIEA. Najväčšie očakávania pri riešení problému s emisiami vkladajú Európania do využívania obnoviteľných zdrojov energie. „Až 70 % Európanov ich označilo ako prioritu, zo Slovákov to bolo 52 %. Na jadrovú energiu sa spolieha 44 % Európanov,“ spresnila SIEA.

Slováci sú aj pre znižovanie energetickej efektívnosti ochotní kúpiť nový úspornejší spotrebič. „Na otázku, či v predchádzajúcich dvoch rokoch nahradili svoje spotrebiče za úspornejšie zo všetkých opýtaných Európanov, kladne odpovedalo 54 %. Spomedzi Slovákov dalo súhlasnú odpoveď až 81 % respondentov,“ uviedla agentúra. Zvýšený záujem o úspory energie Slováci prejavili aj pri vykurovaní. „Na otázku, či nahradili v posledných dvoch rokoch vykurovací systém v domácnosti, ktorý produkoval viac emisií za systém, ktorý produkuje menej emisií, odpovedalo kladne 42 % opýtaných Slovákov, zo všetkých Európanov to bolo len 27 %,“ konštatovala SIEA.

Prieskum sa realizoval na žiadosť Európskej komisie, konkrétne Generálneho riaditeľstva pre životné prostredie. Na Slovensku ho vykonávala spoločnosť TNS AISA Slovakia na vzorke tisíc respondentov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame