Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA
11. októbra 2013 13:43 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Slovákom sa stále oplatí tankovacia turistika

Slovenským motoristom sa stále oplatí tankovať pohonné látky v okolitých krajinách. Ako informoval Tomáš Novotný z portálu auto.sme.sk, do Poľska sa Slovákom oplatí ísť tankovať benzín necelých 40 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa dá u našich severných susedov výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 26 kilometrov. „Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 30 kilometrov ďaleko, do Česka 14 kilometrov a do Maďarska 24,5 kilometrov,“ dodal Novotný. Po naftu sa oplatí zájsť aj do Rakúska, a to 16 kilometrov ďaleko.

Slovensko má v porovnaní s priemernými cenami pohonných látok v Európskej únii o 5,8 centu lacnejšie benzíny a o 4,7 centu naftu. „Slovensko stúplo po týždni o jedno miesto na šestnáste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie. V rebríčku najnižších cien nafty sme klesli o dve miesta na sedemnáste,“ doplnil Novotný. Najmenej za liter benzínu zaplatia motoristi v Rumunsku. O 25,5 centu za liter menej, ako na Slovensku. Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. „V porovnaní s naftou na Slovensku je lacnejšia približne o 19 centov za liter,“ uviedol Novotný. Od začiatku septembra zlacneli benzíny v únii v priemere o viac ako 6 centov za liter, nafta o 3,5 centu za liter.

Stále máme najdrahšie benzíny v porovnaní s krajinami V4 a Rakúska. „V Česku, ktoré je druhé najdrahšie, tankujú benzín v priemere o necelých 7 centov za liter lacnejšie. Nafta je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku,“ doplnil Novotný. Poľsko má podľa neho najlacnejšie pohonné látky z krajín V4 a Rakúska predovšetkým pre výrazne nižšie daňové zaťaženie pohonných látok.

Slovenskí motoristi tankujú v porovnaní so začiatkom roka lacnejšie benzíny, a to o 1,3 centu za liter. „Aj nafta je na Slovensku lacnejšia v porovnaní s 1. januárom tohto roka, približne o 3,7 centu za liter,“ konštatoval Novotný. Pokles cien benzínov od začiatku roka zaznamenalo 21 krajín, najväčší je vo Švédsku o 8,2 centu za liter. Naftu tento rok najviac zlacnili vo Veľkej Británii, o 7,6 centu za liter. „Ceny benzínov zdvihlo od januára 2013 najviac Česko, o 4,7 centu za liter. Nafta tento rok najviac zdražela v Dánsku, o 4,6 centu za liter,“ uzavrel Novotný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame