Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA
25. júla 2013 13:55 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Slovákom sa naďalej oplatí tankovať v okolitých štátoch

Slovenským motoristom sa oplatí tankovať v Rumunsku, Bulharsku a aj v Chorvátsku. V týchto krajinách majú lacnejšie pohonné látky ako u nás. „Najmenej za liter benzínu v únii zaplatíte v Bulharsku, o 18 centov za liter menej, ako na Slovensku. Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. V porovnaní so Slovenskom je lacnejšia o 15 centov za liter,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk.

Za posledný týždeň zlacneli benzíny len vo Fínsku, naopak zdraželi v 24 krajinách, najviac v Belgicku, a to o 7,8 centu na liter. Ceny nafty klesli v štyroch štátoch, najviac v susednom Maďarsku, konkrétne o 0,9 centu na liter. Naopak, nafta zdražela v 21 štátoch, najvýraznejšie vo Švédsku o 4,6 centu na liter.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny. V Maďarsku, ktoré je druhé najdrahšie, tankujú benzín v priemere o 4 centy za liter lacnejšie. Nafta je lacnejšia v Poľsku a Rakúsku. Poľsko má štvrté najlacnejšie benzíny v únii a o necelých 16 centov za liter lacnejšie ako na Slovensku.

Slovákom sa stále oplatí ísť tankovať do okolitých krajín. Do Poľska sa slovenským motoristom oplatí zájsť pre benzín v priemere 35 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 18 kilometrov. „Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 14 km ďaleko, do Česka asi 16 km a do Maďarska 8,5 km,“ dodal Novotný. Slovenským motoristom sa však neoplatí chodiť tankovať naftu do okolitých krajín s výnimkou Poľska.

Slovensko patrí medzi krajiny, kde sú v porovnaní so začiatkom roka ceny pohonných látok nižšie. „Benzíny by mali byť u nás podľa štatistík únie lacnejšie asi o 0,9 centu za liter, nafta približne o 5,6 centu za liter,“ konštatoval Novotný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame