Slováci už tak netúžia po zmene dodávateľa energií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žiarovka Slovensko
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Kým pred troma rokmi zmenilo svojho dodávateľa elektriny viac ako 83 tisíc spotrebiteľov a v roku 2013 takmer 97 tisíc, v minulom roku to bolo už len niečo vyše 68 tisíc.

Záujem Slovákov meniť svojich dodávateľov energií vlani poklesol. Pokles v zmene dodávateľov zaznamenal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) tak pri elektrine, ako aj pri plyne. Regulátor pritom upozorňuje, že napríklad pri elektrine ešte veľa slovenských odberateľov platí za elektrinu viac, ako by muselo. „Pri zmene dodávateľa elektriny rozhoduje hlavne jej cena a kvalita služieb. Z doterajších skúseností a praxe vyplýva, že takmer polovica odberateľov má tarify a sadzby nastavené nevýhodne a mohli by ušetriť značnú časť nákladov za dodávku elektriny,“ uviedol regulátor vo svojej výročnej správe.

Pokles pri elektrine

Kým pred troma rokmi zmenilo svojho dodávateľa elektriny viac ako 83 tisíc spotrebiteľov a v roku 2013 takmer 97 tisíc, v minulom roku to bolo už len niečo vyše 68 tisíc. Vlani zmenilo svojho dodávateľa zhruba 56 tisíc domácnosti a niečo vyše 12 tisíc odberateľov mimo kategórie domácnosti. „Celkový pokles je možné pripisovať tomu, že odberatelia, ktorí mali záujem zmeniť dodávateľa, tak už urobili v predchádzajúcich rokoch ako aj tomu, že v mnohých prípadoch zmena dodávateľa bola podpísaná s viazanosťou na viac rokov,“ uviedol regulátor, podľa ktorého k zníženiu miery zmeny dodávateľa prispel krach niektorých alternatívnych dodávateľov.

Nasýtený trh

Pri plyne zmenilo v minulom roku svojho dodávateľa necelých 65 tisíc odberateľov. Z toho domácnosti predstavovali viac ako 58 tisíc. Ešte rok predtým pritom zmenilo dodávateľa plynu celkovo 94 tisíc odberateľov, v roku 2012 to bolo až 137 tisíc odberateľov. „Celkový pokles je možné pripisovať už v značnej miere nasýtenému maloobchodnému trhu s plynom, minimálnym rozdielom v cenovej ponuke dodávateľov plynu, ako aj skutočnosti, že väčšina zmlúv o dodávke plynu sa uzatvára na dobu určitú s dlhšou časovou viazanosťou,“ konštatoval regulačný úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať