Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
20. augusta 2018 15:36 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slováci sa naučili recyklovať použitý kuchynský olej

Slovnaft počas siedmich rokov vyzbieral a zrecykloval spolu vyše 94 ton oleja.

Popularita recyklácie použitého kuchynského oleja na Slovensku narastá. V prvom polroku odovzdali Slováci na zberných miestach spoločnosti Slovnaft vyše 29 tisíc kilogramov použitého kuchynského oleja. „V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka narástol počet vyzbieraného použitého oleja na takmer dvojnásobok,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Najviac oleja sa vyzbieralo v Bratislave, kde Slovnaft túto službu poskytuje najdlhšie. „Bratislavčania majú možnosť odovzdať olej na 24 čerpacích staniciach. Za prvý polrok 2018 nazbierali vyše 6,3 tony, čo je viac ako pätina všetkého zhromaždeného oleja,“ dodal Molnár. Čerpacia stanica s rekordným množstvom odovzdaného oleja za prvý polrok sa nachádza v Pezinku, ktorá službu zberu oleja ponúka od jesene 2015. „Pezinčania sem priniesli počas prvých šiestich mesiacov roka celkovo viac ako 1,3 tony oleja,“ doplnil Molnár.

Možnosť odovzdať použitý kuchynský olej z domácností aktuálne ponúkajú takmer tri štvrtiny čerpacích staníc Slovnaftu. „Snažíme sa túto službu dostať čo najbližšie k obyvateľom, preto prehodnocujeme každú jednu čerpaciu stanicu, či spĺňa požiadavky na skladovanie použitého kuchynského oleja. V spolupráci s partnerskou spoločnosťou Meroco aj tento rok preveríme možnosť rozšíriť sieť zberných miest v rámci čerpacích staníc aj do miest a obcí, kde olej zatiaľ nezbierame,“ uviedol Molnár.

Použitý kuchynský olej je možné odovzdať na 162 čerpacích staniciach Slovnaftu po celom Slovensku, ako aj na troch zberných miestach v bratislavskom Vlčom hrdle, v Starej Tržnici v centre hlavného mesta a na termináli rafinérie v Kľačanoch. Použitý kuchynský olej putuje do spoločnosti Meroco, kde sa z neho po očistení vyrába biopalivová zložka do motorovej nafty. Z jedného litra oleja je možné vyrobiť až 0,9 litra biopalivovej zložky. Na zbieranie je vhodný akýkoľvek rastlinný olej s výnimkou kokosového, ktorý tuhne už pri izbovej teplote. S projektom začala bratislavská rafinéria v roku 2011. Počas siedmich rokov sa vyzbieralo a zrecyklovalo spolu vyše 94 ton oleja.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame