Slováci postavia veternú elektráreň vo Fínsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OZE veterná elektráreň
Foto: ilustračné, SITA/AP

Spoločnosť E-Group postaví v južnom Laponsku veternú elektráreň s výkonom desať megawattov. Výstavba si vyžiada investície v objeme 15 miliónov eur.

Je známe, že na Slovensku sa stále nedajú stavať veterné elektrárne. Možno aj preto investori, ktorí podnikajú v tejto oblasti, hľadajú svoje uplatnenie na zahraničných trhoch. Jednej slovenskej firme sa podarilo napríklad presadiť vo Fínsku. Akciová spoločnosť E-Group tam ide stavať desaťmegawattovú veternú elektráreň.

Kúpili fínsku firmu

Spoločnosť E-Group je prvým slovenským investorom v spomínanej severskej krajine. Na tamojší trh prerazila vďaka kúpe fínskej firmy Posion Energia Oy. „Kúpou Posion Energia Oy a výstavbou veternej elektrárne úspešne završujeme prvú fázu nášho vstupu na fínsky energetický trh. Jeho potenciál je veľký, ale adekvátne silná je aj konkurencia, preto ma nesmierne teší, že sme sa v takomto náročnom prostredí dokázali ako prvá slovenská spoločnosť presadiť,“ uviedol generálny riaditeľ E-Group Anton Bielik.

Už v tomto roku

S výstavbou veternej elektrárne by mali Slováci začať už v júni tohto roka. Elektráreň bude stáť v meste Posio v južnom Laponsku. Vyrobená elektrine bude dodávaná do fínskej distribučnej siete. Výstavba veternej elektrárne si vyžiada 15 miliónov eur. Firma E-Group chce vo Fínsku realizovať aj ďalšie projekty. Nekonkretizovala však o aké projekty ide. „Momentálne o ďalších projektoch rokujeme,“ konštatoval slovenský investor.

Nestabilný zdroj

Podľa ostatnej analýzy Slovenskej elektrizačnej sústavy (SEPS) s výstavbou veterných elektrární na Slovensku sa nepočíta minimálne do konca roka 2016. SEPS považuje veterné, ako aj slnečné elektrárne, za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny. Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“. Nekontrolovateľnú výstavbu veterných elektrární nepodporuje ani ministerstvo hospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať