Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slováci pomôžu Talianom s rádioaktívnym odpadom

Javys
Ilustračné foto SITA

Slováci pomôžu Talianom pri spracovávaní rádioaktívneho odpadu. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) už podpísala s talianskou firmou Nucleco memorandum pre služby spracovávania rádioaktívnych odpadov. „Tento krok predstavuje ďalší úspech v rozširovaní aktivít našej spoločnosti v zahraničí. Talianska spoločnosť chce využiť naše skúsenosti pri spracovaní rádioaktívneho odpadu. V tejto súvislosti sa už začali rokovania o spracovaní inštitucionálneho rádioaktívneho odpadu z talianskych zdravotníckych zariadení, formou pilotného projektu,“ informoval hovorca JAVYS Dobroslav Dobák.

Nucleco je akciová spoločnosť, ktorá sa zaoberá zberom, prepravou a spracovaním rádioaktívneho odpadu a jeho konečným uložením. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vznikla premenovaním firmy GovCo, a.s., ktorá prevzala zodpovednosť za prevádzkovanie jadrovej elektrárne V1 od 1. apríla 2006 na základe rozhodnutia vlády SR o privatizácii 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Spoločnosť GovCo vznikla 6. júla 2005 a jej jediným akcionárom sa stal štát v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR. Okrem elektrárne V1 Jaslovské Bohunice prevzala spoločnosť GovCo zodpovednosť aj za vyraďovanie jadrovoenergetických zariadení a za zaobchádzanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 27. októbra 2013 13:21

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...