Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk
19. októbra 2015 13:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slováci pomôžu Talianom s likvidáciou jadra

Štátna akciová spoločnosť JAVYS už vyhlásila tender na zabezpečenie transportu rádioaktívneho odpadu z talianskej odstavenej Jadrovej elektrárne Caorso do Jaslovských Bohuníc.

Slovensko pomôže Talianom s likvidáciou jadrového odpadu. Konkrétne s likvidáciou rádioaktívneho odpadu z odstavenej Jadrovej elektrárne Caorso nachádzajúcej sa pri talianskej Piacenze. Likvidáciu bude mať na starosti slovenská firma Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS). Štátna akciová spoločnosť už vyhlásila tender na zabezpečenie transportu rádioaktívneho odpadu z Talianska do Jaslovských Bohuníc.

Spracujú a vrátia

V Jaslovských Bohuniciach spoločnosť JAVYS taliansky jadrový odpad spracuje a dočasne uskladní. Finálny produkt následne prepraví do Jadrovej elektrárne Caorso. Predpokladaný počet prepráv rádioaktívneho odpadu na spracovanie z Talianska na Slovensko je 70. Predpokladaný počet prepráv finálneho produktu zo Slovenska do Talianska je 25. Súčasťou zákazky je taktiež zabezpečenie poistenia zodpovednosti pri prepravách rádioaktívneho odpadu.

Tender za 1,8 milióna

Víťaz tendra na zabezpečenie transportu by mal podľa predpokladov zinkasovať viac ako 1,7 milióna eur. S víťazom tendra podpíše JAVYS zmluvu na tri roky. Uspeje uchádzač, ktorý ponúkne najnižšiu cenu. Záujemcovia sa môžu o zákazku uchádzať do 18. novembra, kedy končí lehota na predkladanie ponúk.

Talianska Jadrová elektráreň Caorso bola zatvorená v roku 1990. Mala inštalovaný výkon 882 megawattov a k sieti bola pripojená v roku 1978. Taliani sa v referende v roku 1987 rozhodli vzdať jadrovej energie. Súviselo to najmä s černobyľskou tragédiou v apríli 1986. Koncom uplynulého desaťročia sa objavili v Taliansku hlasy za návrat k jadrovej energetike a k výstavbe nových jadrových elektrární. Doteraz sa tak však nestalo.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť je akciovou spoločnosťou v 100-percentnom vlastníctve štátu, ktorý vykonáva práva akcionára prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Spoločnosť vyraďuje jadrové elektrárne A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach, poskytuje jadrové služby v oblastiach nakladania s vyhoreným jadrovým palivom a s rádioaktívnymi odpadmi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies