Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka elektrina
Ilustračné foto pixabay.com
25. júla 2018 11:33 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slováci oberajú najviac elektriny od firmy ZSE Energia

Spoločnosť ZSE Energia dosiahla najväčšie trhové podiely tak pri dodávkach elektriny pre domácnosti, ako aj pre malé podniky a pre priemysel.

Traja najväčší dodávatelia elektriny na Slovensku si udržali svoje postavenie na trhu aj v minulom roku. Najviac domácností odoberalo elektrinu od spoločnosti ZSE Energia, ktorá dosiahla vyše 35-percentný trhový podiel. Nasledovala Stredoslovenská energetika s podielom necelých 27 % a Východoslovenská energetika, ktorá na trhu s domácnosťami kontrolovala 20-percentný podiel.

Ako vyplýva z informácií zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), najväčším alternatívnym dodávateľom elektriny pri domácnostiach bol vlani štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP) s trhovým podielom vyše 7 %. Nasledovala spoločnosť Slovakia Energy s 5,6-percentným podielom.

Malé a veľké podniky

Za malý podnik je považovaný koncový odberateľ elektriny s ročnou spotrebou elektriny za všetky jeho odberné miesta najviac 30 tisíc kilowatthodín. Aj v tejto kategórii odberateľov mala najväčšie postavenie spoločnosť ZSE Energia. Tá ovládla 30-percentný trhový podiel. Nasledovala Stredoslovenská energetika s podielom 21,5 % a Východoslovenská energetika, ktorá kontrolovala takmer 21-percentný podiel na trhu s dodávkami elektriny pre malé podniky. Najväčším alternatívnym dodávateľom sa po prvýkrát stala spoločnosť Utylis (17,6 % podiel), za ktorou stojí český kapitál.

Najvyrovnanejšia situácia bola v minulom roku na trhu s dodávkami elektriny pre priemysel. Spoločnosť ZSE Energia bola aj pri týchto odberateľoch najsilnejšia, keď ovládla 24-percentný podiel. Nasledovala Stredoslovenská energetika (15,6 %), Východoslovenská energetika (12,5 %), ČEZ Slovensko (11 %), SE Predaj (8,5 %) a ŽSR (4 %). Ostatní odberatelia si rozdelili 24-percentný podiel na trhu s dodávkami elektriny pre priemysel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame