Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze siea
Ilustračné foto pixabay.com
5. mája 2017 12:18 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Slováci majú stále záujem o podporu na kúpu malých OZE

V ôsmom kole získali domácnosti príspevky na 418 slnečných kolektorov, 206 tepelných čerpadiel a 143 kotlov na biomasu.

Slovenské domácnosti opäť potvrdili svoj záujem o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá zastrešuje projekt Zelená domácnostiam, musela ôsme kolo prideľovania poukážok uzatvoriť po ôsmich minutách, keď záujem o príspevky prekročil vyčlenenú čiastku 1,5 milióna eur o desať percent. „Vydali sme celkovo 767 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Príspevky získali domácnosti na 418 slnečných kolektorov, 206 tepelných čerpadiel a 143 kotlov na biomasu. „Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú 3 mesiace,“ upozornil Jurikovič.

Ďalšie kolo projektu určené pre fotovoltické zariadenia v mimobratislavských regiónoch vyhlási SIEA 16. mája 2017. O príspevky na zariadenia na výrobu tepla budú môcť domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji tento rok požiadať len v 10. kole, ktoré bude vyhlásené 23. mája 2017 s alokáciou 1,2 milióna eur. V ostatných regiónoch bude možné poukážky na zariadenia na výrobu tepla získať 30. mája 2017.

Z projektu Zelená domácnostiam s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur bolo doteraz preplatených takmer 5 900 poukážok za viac ako 13 miliónov eur. „Ďalšie poukážky v hodnote 4 milióny už majú domácnosti k dispozícii alebo čakajú na preplatenie,“ konštatoval Jurikovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame