Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohonné látky benzín motorová nafta
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
20. septembra 2013 12:39 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Slováci majú lacnejšie benzíny a naftu ako priemer EÚ

Slovenskí motoristi tankujú približne o sedem centov za liter lacnejšie benzíny a naftu v porovnaní s priemernou hodnotou pohonných látok v Európskej únii (EÚ). Najlacnejší benzín v rámci únie majú v Rumunsku. Rumunskí motoristi tankujú benzín lacnejší o 25 centov za liter ako Slováci. Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. „V porovnaní s naftou na Slovenskom je lacnejšia približne o 16 centov za liter,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk.

Benzíny v Európskej únii v priemere zlacneli o viac ako o jeden cent za liter. Cena nafty sa v priemere zvýšila o desatinu centu za liter. „Ceny benzínov klesli zo šesťmesačných maxím. Nafta je naďalej najdrahšia od začiatku marca tohto roka,“ dodal Novotný. Slovensko je na 16. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie. V rebríčku najnižších cien nafty sme na 14. mieste. „V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme najdrahšie benzíny. Nafta je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku,“ doplnil Novotný.

Slovákom sa stále oplatí praktizovať „tankovaciu turistiku“. Do Poľska sa nám oplatí zájsť pre benzín, a to 37 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Poliaci nám vedia ponúknuť aj lacnejšiu naftu, ktorá sa tam oplatí ísť natankovať 20 kilometrov od východiskovej pozície na Slovensku. „Po benzíny sa do okolitých krajín oplatí ísť aj do Rakúska, približne 28 kilometrov ďaleko, do Česka necelých 20 kilometrov a do Maďarska 22 kilometrov,“ dodal Novotný.

Slovensko má v porovnaní so začiatkom roka drahšie benzíny o 2,46 centa za liter a lacnejšiu naftu o 2,5 centa za liter. Pokles cien benzínov od začiatku roka zaznamenali štyri krajiny, najväčší o 3,9 centu za liter je v Írsku. Aj naftu tento rok najviac zlacnili v Írsku, o 7,9 centu za liter. Ceny benzínov zdvihol od januára tohto roka najviac Cyprus, o 6,2 centu za liter. Nafta tento rok najviac zdražela v Dánsku, o 8,5 centu za liter. „Priemerná cena benzínov pre celú úniu stúpla v porovnaní s januárom tohto roka o 1,9 centu za liter, priemerná cena nafty je približne o jednu desatinu centu za liter vyššie, ako začiatkom roka,“ konštatoval Novotný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies