Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Terminal dunkerque 1.jpg
Terminál LNG v Dunkirku v severnom Francúzsku .
2. novembra 2018 10:51 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slováci kúpili podiel vo francúzskom termináli na LNG

Podiely v spoločnosti Dunkerque LNG SAS predali firmy EDF a Total za 2,4 miliardy eur.

Jeden z najväčších európskych terminálov pre dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) v Dunkirku v severnom Francúzsku zmenil koncom októbra akcionársku štruktúru. Novým akcionárom sa po finančnom uzatvorení transakcie stala globálna správcovská a poradenská spoločnosť IPM Group, ktorá kúpila 39,24% spoločnosti Dunkerque LNG SAS.

Investičná skupina IPM pozostáva z londýnsko-bratislavskej InfraPartners Management LLP (IPM), ktorej väčšina tímu sídli v Bratislave, a z juhokórejskej InfraPartners Management Korea Co. Ltd. Akvizíciu uskutočnila v mene konzorcia kórejských investorov v spolupráci so spoločnosťou Samsung Asset Management Co Ltd.

Managing partner IPM Marián Boček vyzdvihol, že predaj podielov spoločností EDF a Total v termináli prilákal niektorých z najznámejších hráčov v sektore financovania infraštruktúry. „Terminál v Dunkirku je dôležitá súčasť európskej energetickej infraštruktúry. Vďaka svojmu napojeniu na viaceré európske krajiny má veľký potenciál, takže predaj podielov prilákal viacerých najznámejších hráčov v sektore financovania infraštruktúry. Sme radi, že spoločnými silami sa našim tímom z Londýna, Bratislavy a Soulu podarilo uspieť voči veľkým svetovým hráčom a úspešne zrealizovať takú významnú transakciu. Tento tender je dôkazom toho, že svetový obchod sa dá robiť aj zo Slovenska,“ uviedol Boček.

Ďalší podiel v Dunkerque LNG SAS vo výške 35,76 % kúpila skupina investorov vedená plynárenským gigantom Fluxys, ktorý už v termináli vlastnil 25-percentný podiel. Fluxys doplňujúci podiel kupoval v konzorciu s AXA Investment Managers – Real Assets, ktorá zastupovala svojich klientov a Crédit Agricole Assurances. Predávajúcim boli v oboch prípadoch firmy EDF a Total. Agregovaná podniková hodnota za celý podiel v rámci oboch transakcií dosiahla 2,4 miliardy eur.

LNG terminál v Dunkirku v severnom Francúzsku je jedným z najväčších európskych terminálov pre dovoz skvapalneného zemného plynu a je napojený priamo na plynárenské siete Francúzska a Belgicka. Terminál je schopný uspokojiť 20 % celkových požiadaviek plynu na týchto trhoch. Flexibilita terminálu a jeho pripojenej infraštruktúry mu tiež umožňuje operovať na trhoch s plynom v Spojenom kráľovstve, Holandsku, Nemecku a ďalších krajinách.

IPM je globálna správcovská a poradenská spoločnosť so sídlom v Londýne a Bratislave založená v roku 2014 tímom investičných profesionálov. IPM sa špecializuje na investície do alternatívnych tried aktív, vrátane infraštruktúry, rastového kapitálu, private equity a komodít. IPM je autorizovaná a regulovaná britskou Financial Conduct Authority v oblasti investičného poradenstva a sprostredkovania investičných príležitostí.

Spoločnosť Samsung Asset Management je najväčším kórejským správcom aktív a správcovskou spoločnosťou v rámci spoločnosti Samsung Group. Spoločnosť Samsung Asset Management, ktorá bola založená v roku 1998, slúži investorom 20 rokov a na konci roku 2017 spravovala viac ako 200 miliárd USD, o ktoré sa stará tím viac ako 350 investičných profesionálov v kanceláriách v Soule, Hongkongu, New Yorku, Londýne a Pekingu. Spoločnosť Samsung Asset Management investovala do globálnych projektov v oblasti infraštruktúry, ktoré zahŕňajú Áziu a Tichomorie, Európu, Severnú Ameriku a Latinskú Ameriku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame