Slováci a Česi chcú pri plyne užšiu spoluprácu

9. júna 2016 5:54
SITA

Jednou z posudzovaných možností je aj návrh slovenského prevádzkovateľa prepravnej sústavy Eustream na využitie existujúcej slovenskej plynárenskej infraštruktúry a vznik virtuálneho prepojenia medzi Českou republikou a Rakúskom.

Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA

Spoločná česko-slovenská medzištátna pracovná skupina bude analyzovať možnosti pre optimálnu a nákladovo efektívnu integráciu trhov so zemným plynom v regióne. Na rokovaní v Prahe sa na tom dnes dohodli minister hospodárstva SR Peter Žiga a minister priemyslu a obchodu ČR Jan Mládek. Informoval o tom Maroš Stano z odboru komunikácie ministerstva hospodárstva.

Jednou z dôsledne posudzovaných možností je aj návrh slovenského prevádzkovateľa prepravnej sústavy Eustream na využitie existujúcej slovenskej plynárenskej infraštruktúry a vznik tzv. virtuálneho BACI, teda virtuálneho prepojenia medzi Českou republikou a Rakúskom. „Návrh spoločnosti Eustream vítam ako konštruktívny príspevok do diskusie. Teraz musíme v spolupráci s regulátorom ERÚ posúdiť všetky riešenia s ohľadom na ich prínosy a dopady na konečné ceny pre spotrebiteľov v ČR.“ povedal minister Mládek. Slovenský minister hospodárstva Peter Žiga skonštatoval, že to vníma ako posun k bližšej spolupráci v oblasti plynárenstva medzi SR a v ČR v záujme čo najnižších cien pre spotrebiteľov.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?