Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP
Ilustračné foto SITA
26. júna 2013 17:59 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Skupina SPP dosiahla vlani zisk takmer 450 mil. eur

Skupina SPP dosiahla v minulom roku konsolidovaný zisk 448 mil. eur. Napriek tomu, že tento výsledok bol o vyše pätinu horší ako v roku 2011, plynárenský koncern zostal významným faktorom v rámci príjmov štátneho rozpočtu. Ako totiž informovala spoločnosť, vlani spoločnosti skupiny SPP po konsolidácii odviedli do štátneho rozpočtu v podobe daní a dividend vyše 809 mil. eur, čo predstavovalo takmer 7 % z celkových minuloročných príjmov štátneho rozpočtu. „Na kladnom hospodárskom výsledku skupiny SPP sa rovnako ako v predchádzajúcich rokoch podieľali najmä príjmy z činností súvisiacich s medzinárodnou prepravou zemného plynu,“ informuje spoločnosť. Konsolidované výsledky skupiny SPP zahŕňajú výsledky hospodárenia SPP, dcérskych spoločností Eustream, SPP – distribúcia a Nafta ako aj ďalších spoločností s majetkovou účasťou SPP.

Individuálny čistý zisk SPP vlani dosiahol 365 mil. eur. Dôvodom medziročného poklesu zisku o vyše polovicu je podľa spoločnosti najmä skutočnosť, že v roku 2011 bol mimoriadne vyplatený nerozdelený zisk z minulých období v dcérskej spoločnosti SPP Bohemia vo výške 388 mil. eur, ktorý výrazne navýšil hospodársky výsledok za rok 2011. Negatívny dopad na minuloročné hospodárske výsledky SPP mal podľa spoločnosti predaj plynu zákazníkom z regulovaného segmentu domácností, v ktorom vytvorila za minulý rok stratu vo výške zhruba 76 mil. eur. „Dôvodom je, že v súčasnosti platná cenová regulácia neumožňuje SPP pokryť všetky oprávnené náklady potrebné pre dodávku plynu a obsluhu takmer 1,3 mil. odberateľov z radov domácností,“ uvádza sa vo vyhlásení SPP s tým, že pozitívne ovplyvnili individuálny zisk SPP za minulý rok najmä dividendy z dcérskych firiem Eustream a SPP – distribúcia.

Pod dosiahnutý hospodársky výsledok sa pritom podľa SPP podpísal aj vlaňajší vývoj trhu s plynom. „Napriek silnému tlaku konkurencie a zložitej ekonomickej situácii, kedy sa spotreba plynu v SR v uplynulom roku v porovnaní s rokom 2011 znížila o približne 4 %, SPP potvrdil svoju pozíciu kľúčového dodávateľa zemného plynu s celkovým podielom v roku 2012 na úrovni približne 70 %,“ konštatuje firma. Celkový predaj SPP v roku 2012 smerom ku konečným zákazníkom na Slovensku predstavoval 38,472 terawatthodín, alebo 3,6 mld. metrov kubických. „Mimoriadne silné konkurenčné prostredie a tiež regulačný rámec priniesli výrazný tlak na efektivitu činností spojených s predajom zemného plynu. Na pozitívny výsledok hospodárenia mala vplyv aj priebežná optimalizácia procesov, ktorá v SPP prebieha kontinuálne už niekoľko rokov a bude pokračovať aj v nasledujúcom období,“ dodáva na margo dosiahnutých výsledkov SPP. Pre firmu bol pritom rok 2012 prelomový aj z hľadiska vstupu do novej oblasti podnikania, ktorou je predaj elektrickej energie.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding (49 %).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame