Skupina OMV zaznamenala medziročný pokles čistého zisku o takmer 40 %

10. augusta 2016 11:20
SITA

Za apríl až jún rakúska energetická skupina vykázala čistý zisk bez zohľadnenia zmien hodnoty zásob patriaci akcionárom v objeme 222 mil. eur.

OMV Baumgarten
Tranzitná stanica plynu OMV v rakúskom Baumgartene SITA

Rakúska ropná a plynárenská skupina OMV v druhom kvartáli dosiahla zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) bez zohľadnenia zmien hodnoty zásob v sume 214 mil. eur, čo bol medziročný pokles o 43 percent. Čistý zisk, bez zohľadnenia zmien hodnoty zásob patriaci akcionárom, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka oslabil o 39 percent na 222 mil. eur. Cash-flow z prevádzkovej činnosti však v druhom kvartáli medziročne stúpol o 21 percent na 1,036 mld. eur. Spoločnosť o tom informovala v stredu na svojej internetovej stránke.

Výsledky ovplyvnili klesajúce ceny ropy

„V náročnom prostredí na trhu OMV v druhom štvrťroku 2016 dosiahla silný cash flow z prevádzkovej činnosti, ktorý presiahol sumu 1 mld. eur. Avšak klesajúce ceny ropy a plynu a nižšie rafinérske marže ovplyvnili výsledky OMV,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Rainer Seele. Dodal, že v súlade so stratégiou optimalizácie portfólia prieskumu a ťažby firma predáva 30-percentný podiel v  ložisku ropy a plynu Rosebank vo Veľkej Británii. „Okrem toho sa naďalej sústreďujeme na náklady. Program znižovania nákladov, ktorý sa začal v tomto roku, mal za cieľ znížiť ich o 100 mil. eur v roku 2017, ale očakávame, že to dosiahneme už v roku 2016,“ uviedol Seele.

Spoločnosť OMV vznikla v roku 1956 a v súčasnosti má vedúcu pozíciu integrovaného ropného a plynárenského koncernu v strednej Európe. Na slovenský trh firma OMV prišla v roku 1991. S centrálou v Bratislave a 91 čerpacími stanicami po celej krajine má spoločnosť OMV Slovensko 18-percentný podiel na trhu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?