Skupina MOL vykázala v závere vlaňajška stratu

24. februára 2016 8:30
Autor: SITA

Pod čistú stratu vo výške 437,7 mld. HUF sa podpísali odpisy hodnoty aktív v segmente prieskumu a ťažby.

Rafinéria Mol
Rafinéria MOL mol.hu

Maďarská skupina MOL zaznamenala v štvrtom štvrťroku čistú stratu vo výške 437,7 mld. maďarských forintov (HUF). V segmente prieskumu a ťažby (upstream) totiž firma odpísala z hodnoty svojich aktív v štvrtom kvartáli 1,7 mld. USD. Dôvodom je nízka cena ropy. V segmente rafinácie ropy a výroby ropných produktov (downstream) dosiahla firma MOL v sledovanom období rekordne priaznivé výsledky. Dôvodom sú vysoké marže a tržby.

EBITDA v súlade s očakávaniami

Zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) firmy sa v štvrtom štvrťroku medziročne zvýšil o 1 % na 147,3 mld. HUF. Analytici oslovení v prieskume portálu Portfólio počítali so sumou 147,6 mld. HUF. EBITDA za celý rok 2015 dosiahla hodnotu 2,5 mld. USD. Podľa šéfa spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho je na rok 2016 cieľom spoločnosti EBITDA vo výške okolo dvoch miliárd USD.

Súčasťou je aj Slovnaft

Skupina MOL pôsobí vo viac ako 40 krajinách a zamestnáva viac ako 27 tisíc ľudí po celom svete. Skupina prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Vlastní sieť viac než 1 750 čerpacích staníc v 12 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Členom MOL je aj slovenská rafinérsko-petrochemická skupina Slovnaft.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?