Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MOL
MOL Campus Slovnaft
4. októbra 2017 13:57 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSlovnaft

Skupina MOL plánuje výstavbu nového sídla

Nové sídlo dostane názov MOL Campus a od roku 2021 bude centrálou Skupiny MOL.

Skupina MOL plánuje presťahovať do roku 2021 svoju centrálu do objektu MOL Campus – nových administratívnych priestorov s plochou 83 000 m2, ktoré navrhlo jedno z najznámejších architektonických štúdií, Foster + Partners z Veľkej Británie. Budova pre 2500 zamestnancov vyrastie na brehu Dunaja v južnej časti Budapešti, v blízkosti súčasného sídla MOL. Moderný dizajn odzrkadľuje strategickú víziu Skupiny MOL stať sa v najbližších desaťročiach generátorom zmien v strednej a východnej Európe.

 Naplnenie ambicióznych cieľov novej dlhodobej stratégie MOL 2030 si vyžaduje inteligentné investície do infraštruktúry, ako aj do ľudského kapitálu. Dnes je ústredie MOL roztrúsené v piatich okresoch Budapešti v budovách, ktoré boli väčšinou postavené v 70. rokoch. Nový areál prinesie nielen zásadné prevádzkové synergie vďaka presťahovaniu všetkých zamestnancov na jedno miesto, ale bude zohrávať aj dôležitú úlohu pri zlepšovaní vnímania pracovísk zamestnancami, zlepšovaní ich spolupráce a vytváraní kultúrneho prostredia. To bude rozhodujúce pre prilákanie a udržanie budúcej vysoko kvalitnej, mobilnej a technicky zdatnej pracovnej sily.

Súčasťou administratívnej budovy s rozlohou 83 000 m2 sa v areáli, ktorý vznikne do roku 2021 pri Dunaji, stane 120 metrov vysoká veža. Nové sídlo pre zamestnancov Skupiny MOL navrhla spoločnosť Foster + Partners tak, aby spĺňalo najnovšie architektonické trendy a využívalo špičkové technológie. Svetovo uznávané architektonické štúdio stojí za takými projektmi, akými sú Apple Park v Cupertine, veža „Gherkin“ v Londýne či centrála Commerzbank vo Frankfurte. Budapešť bude druhým mestom v strednej a východnej Európe, kde bude stáť budova prestížneho architektonického štúdia – hneď po Varšave, kde sa momentálne stavia Varšavský mestský úrad a Varso Tower. Maďarským partnerom britského architektonického štúdia bude FintaStudio.

V súlade s víziou Skupiny MOL do roku 2030 bude nový areál spĺňať najvyššie štandardy energetickej účinnosti a udržateľnosti a má za cieľ získať certifikáty LEED aj BREEAM.

Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva Skupiny MOL, uviedol: „V našej Stratégii 2030, o ktorej sme informovali minulý rok, sme si zadefinovali, že sa Skupina MOL stane prvou voľbou zamestnancov. Výstavba nášho nového sídla MOL Campus podporí tento cieľ. Budova bude mať najinovatívnejšie priestory v strednej Európe a pomôže nám prilákať talenty budúcnosti. Naším zámerom je vybudovať centrálu, pri ktorej nebudeme robiť v oblasti konštrukcie, technológií a udržateľnosti žiadne kompromisy. Spolupracujeme s najlepšími profesionálmi a použijeme najkvalitnejšie materiály. Je pre mňa cťou a potešením podieľať sa na vzniku tohto sídla. Som presvedčený, že MOL Campus, ktorý spolu s partnermi Foster + Partners a FintaStudio vytvoríme, bude dokonale reprezentovať ambície Skupiny MOL stať sa jednou z najprogresívnejších spoločností regiónu.“

 Nigel Dancey zo spoločnosti Foster + Partners uviedol: „Je to významný projekt nielen pre MOL, ale aj pre Budapešť. Budova predstavuje jedinečnú výzvu, pretože má skĺbiť funkčné potreby organizácie s najvyššími štandardmi udržateľnosti a historickým rámcom, do ktorého bude zasadená. Charakter pracovísk sa mení a umožňuje lepšiu spoluprácu. Preto sme v architektúre sídla spojili dva objekty, vežu a jej rozsiahlu prízemnú súčasť, do jednotnej formy zrastenej s prírodou. Stane sa súčasťou pracovných priestorov. Jednotlivé podlažia veže budú prepojené záhradami.

LEED: (Líderstvo v oblasti energetiky a environmentálneho dizajnu). Tento certifikačný systém pochádza z USA. V rámci systému LEED je možné hodnotiť nové aj existujúce budovy. LEED je systém hodnotenia založený na konsenze, určený pre budovy šetrné k životnému prostrediu fungujúce na trhu, ktorý sa spolieha na dostupné a prevádzkové technológie. Projekt môže dosiahnuť osvedčenie „Certifikovaný“, „Strieborný“, „Zlatý“ alebo „Platinový“. Hodnotiaci systém bol vypracovaný pre päť environmentálnych kategórií (výhodná poloha z hľadiska životného prostredia, hospodárnosť v rámci spotreby vody, energie a atmosféry, materiály a nástroje a kvalita vnútorného prostredia).

BREEAM: (Metóda hodnotenia environmentálnych parametrov stavieb) je prvým environmentálne uznávaným systémom certifikácie budov, ktorý bol iniciovaný vo Veľkej Británii. Cieľom systému je zlepšiť kvalitu zastavaného prostredia; komerčné, obchodné a kancelárske budovy. BREEAM podporuje budovy s nízkou spotrebou energie, rôzne riešenia na zvýšenie efektívnosti využívania vody a investície, ktoré neovplyvňujú zelené oblasti, ale realizujú sa ako brownfield projekty a majú preto menší vplyv na životné prostredie. Certifikované budovy BREEAM sú rozdelené do piatich kategórií: prešla, dobrá, veľmi dobrá, skvelá a vynikajúca.

 O Skupine MOL

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v maďarskej Budapešti. Je aktívna vo viac ako 30 krajinách sveta, s dynamickou medzinárodnou pracovnou silou pozostávajúcou z 25 000 ľudí a viac ako 100 rokmi v priemysle. Výskumné a výrobné aktivity spoločnosti MOL vychádzajú z viac než 75 ročných skúseností v oblasti uhľovodíkov. V súčasnosti má výrobné aktivity v 8 krajinách a prieskumné aktíva v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku, a vlastní sieť 2000 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame