Skupina MOL hlási rast profitu vo všetkých segmentoch. Navyšuje odhad celoročného zisku.

4. augusta 2017 12:15
SITA/vEnergetike.sk

Po zhodnotení prvého polroka tohto roka zvyšuje vlastník bratislavskej rafinérie Slovnaft odhad celoročného zisku EBITDA z pôvodných vyše 2 miliárd dolárov na viac ako 2,3 miliardy dolárov.

MOL
Ilustračné foto. mol.hu

Ropná a plynárenská skupina MOL ohlásila za prvý polrok rast zisku vo všetkých segmentoch. Zvyšuje preto aj výhľad celoročného zisku EBITDA z pôvodných vyše 2 miliárd amerických dolárov na viac ako 2,3 miliardy dolárov. Za prvých šesť mesiacov tohto roka pritom zisk EBITDA skupiny MOL očistený o mimoriadne položky stúpol medziročne o 23 % v prepočte na 1,3 miliardy dolárov.

Pomohol rast cien ropy

Divízia Upstream, ktorá sa zaoberá prieskumom a ťažbou, vykázala zisk EBITDA v objeme 447 miliónov dolárov, čo znamenalo rast až o 45 %. „Hlavným motorom rastu boli spolu s poklesom prevádzkových nákladov aj realizované ceny uhľovodíkov spojené s 30-percentným zvýšením ceny ropy Brent,“ konštatuje v správe spoločnosť. Divízia Downstream zameraná na spracovanie ropy a predaj ropných a petrochemických produktov, dosiahla zisk EBITDA očistený o mimoriadne položky na úrovni 652 miliónov dolárov, teda o 8 % vyšší ako za prvý polrok vlaňajška.

Ziskové boli aj segmenty maloobchodu, ktorého zisk EBITDA medziročne vzrástol o 18 % na 150 miliónov dolárov a takisto segment prepravy zemného plynu. Ten prispel k celkovému výsledku skupiny MOL ziskom EBITDA vo výške 107 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 12 %.

Pokračovanie novej stratégie

Materská spoločnosť bratislavského Slovnaftu pritom v prvom polroku pokračovala aj v realizácii svojej Stratégie do roku 2030. „Partnerské zmluvy, uzavreté so spoločnosťami Evonik a thyssenkrupp v súvislosti so zásadnou investíciou Skupiny MOL do hodnotového reťazca propylénoxidu, čo je projekt výroby polyolov, sa stanú hnacou silou rozširovania petrochemickej výroby a nasmerujú Skupinu MOL do pozície poprednej chemickej skupiny v regióne strednej a východnej Európy,“ píše v tlačovej správe spoločnosť.

Skupina MOL sa zároveň priblížila k vybudovaniu siete viac než 250 dobíjacích staníc pre elektromobily v krajinách strednej a východnej Európy v rámci konzorcia NEXT-E, ktoré na tento účel získalo podporu z fondov Európskej únie vo výške 19 miliónov eur.

„Vďaka veľmi dobrým výsledkom Skupiny MOL v prvej polovici roka budeme náš výhľad hospodárskych výsledkov za celý rok 2017 upravovať významným spôsobom smerom nahor na hodnotu EBITDA očistenú o mimoriadne položky prevyšujúcu 2,3 mld. USD. Dosiahnuté výsledky sú dôkazom kvalít nášho integrovaného obchodného modelu, aj našich aktív,“ tvrdí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Skupina MOL je integrovaná, medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť s centrálou v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách, zamestnáva 26 tisíc ľudí a má viac ako sto rokov skúseností v odvetví rafinérskeho priemyslu. V súčasnosti má MOL výrobné aktivity v ôsmich krajinách a prieskumné aktíva v trinástich krajinách. Prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Skupina MOL tiež vlastní sieť dvetisíc čerpacích staníc v desiatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?