Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MOL
Ilustračné foto. mol.hu
4. augusta 2017 12:15 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA/vEnergetike.sk

Skupina MOL hlási rast profitu vo všetkých segmentoch. Navyšuje odhad celoročného zisku.

Po zhodnotení prvého polroka tohto roka zvyšuje vlastník bratislavskej rafinérie Slovnaft odhad celoročného zisku EBITDA z pôvodných vyše 2 miliárd dolárov na viac ako 2,3 miliardy dolárov.

Ropná a plynárenská skupina MOL ohlásila za prvý polrok rast zisku vo všetkých segmentoch. Zvyšuje preto aj výhľad celoročného zisku EBITDA z pôvodných vyše 2 miliárd amerických dolárov na viac ako 2,3 miliardy dolárov. Za prvých šesť mesiacov tohto roka pritom zisk EBITDA skupiny MOL očistený o mimoriadne položky stúpol medziročne o 23 % v prepočte na 1,3 miliardy dolárov.

Pomohol rast cien ropy

Divízia Upstream, ktorá sa zaoberá prieskumom a ťažbou, vykázala zisk EBITDA v objeme 447 miliónov dolárov, čo znamenalo rast až o 45 %. „Hlavným motorom rastu boli spolu s poklesom prevádzkových nákladov aj realizované ceny uhľovodíkov spojené s 30-percentným zvýšením ceny ropy Brent,“ konštatuje v správe spoločnosť. Divízia Downstream zameraná na spracovanie ropy a predaj ropných a petrochemických produktov, dosiahla zisk EBITDA očistený o mimoriadne položky na úrovni 652 miliónov dolárov, teda o 8 % vyšší ako za prvý polrok vlaňajška.

Ziskové boli aj segmenty maloobchodu, ktorého zisk EBITDA medziročne vzrástol o 18 % na 150 miliónov dolárov a takisto segment prepravy zemného plynu. Ten prispel k celkovému výsledku skupiny MOL ziskom EBITDA vo výške 107 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 12 %.

Pokračovanie novej stratégie

Materská spoločnosť bratislavského Slovnaftu pritom v prvom polroku pokračovala aj v realizácii svojej Stratégie do roku 2030. „Partnerské zmluvy, uzavreté so spoločnosťami Evonik a thyssenkrupp v súvislosti so zásadnou investíciou Skupiny MOL do hodnotového reťazca propylénoxidu, čo je projekt výroby polyolov, sa stanú hnacou silou rozširovania petrochemickej výroby a nasmerujú Skupinu MOL do pozície poprednej chemickej skupiny v regióne strednej a východnej Európy,“ píše v tlačovej správe spoločnosť.

Skupina MOL sa zároveň priblížila k vybudovaniu siete viac než 250 dobíjacích staníc pre elektromobily v krajinách strednej a východnej Európy v rámci konzorcia NEXT-E, ktoré na tento účel získalo podporu z fondov Európskej únie vo výške 19 miliónov eur.

„Vďaka veľmi dobrým výsledkom Skupiny MOL v prvej polovici roka budeme náš výhľad hospodárskych výsledkov za celý rok 2017 upravovať významným spôsobom smerom nahor na hodnotu EBITDA očistenú o mimoriadne položky prevyšujúcu 2,3 mld. USD. Dosiahnuté výsledky sú dôkazom kvalít nášho integrovaného obchodného modelu, aj našich aktív,“ tvrdí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Skupina MOL je integrovaná, medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť s centrálou v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách, zamestnáva 26 tisíc ľudí a má viac ako sto rokov skúseností v odvetví rafinérskeho priemyslu. V súčasnosti má MOL výrobné aktivity v ôsmich krajinách a prieskumné aktíva v trinástich krajinách. Prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Skupina MOL tiež vlastní sieť dvetisíc čerpacích staníc v desiatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame