Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MOL Slovnaft benzín nafta čerpacia stanica
Ilustračné foto. mol.hu
22. februára 2019 14:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Skupina MOL dosiahla vlani najvyšší zisk za uplynulých sedem rokov

Zisk EBITDA divízie Upstream, ktorá sa zameriava na prieskum a ťažbu ropy, dosiahol vlani 1,269 mld. USD a bol najväčším prispievateľom k ziskovosti celej skupiny.

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL vlani dosiahla zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi očistený o náklady súvisiace s precenením zásob (čistá CCS EBITDA) 2,69 mld. USD. Skupina MOL pokračovala tiež v tvorbe hotovosti na úrovni 1,4 mld. USD, pričom príspevok divízie Upstream dosiahol takmer 70 %. Informovala o tom spoločnosť s tým, že vlaňajší zisk bol najvyšší zisk za uplynulých sedem rokov.

Zisk EBITDA divízie Upstream, ktorá sa zameriava na prieskum a ťažbu ropy, dosiahol vlani 1,269 mld. USD a bola najväčším prispievateľom k ziskovosti skupiny. K nárastu o 49 % prispeli vyššie ceny ropy a zemného plynu a ťažba uhľovodíkov s vysokou maržou z oblasti Catcher v Spojenom kráľovstve. Ťažba na ložisku Catcher sa stabilizovala a celková denná ťažba z portfólia Upstreamu dosiahla vo štvrtom štvrťroku priemerne 115 tis. barelov ropného ekvivalentu. Priemerná ťažba za rok 2018 tak bola 111 tisíc barelov denne.

Petrochemické marže sa znížili

Čistá CCS EBITDA divízie Downstream zameranej na spracovanie ropy a predaj ropných produktov dosiahla 995 mil. USD. Pokles o 16 % podľa spoločnosti spôsobilo predovšetkým nižšie spracovanie ropy a výrazne nižšie petrochemické marže.

EBITDA divízie služieb zákazníkom dosiahla v minulom roku 423 mil. USD, čo je nárast o 18 % oproti predchádzajúcemu roku vďaka expanzii nepalivovej marže a priaznivým trendom na trhu s palivami. Marža nepalivového tovaru rástla za posledné štyri roky v priemere o 15 % ročne. Segment prepravy zemného plynu (Gas Midstream) dosiahol v roku 2018 EBITDA na úrovni 189 mil. USD, čo je o 15 % menej ako pred rokom v dôsledku zmien taríf a rastúcich nákladov na energie.

Výhľad pre tento rok je optimistický

„Náš výhľad do roku 2019 je optimistický. Očakávame, že EBIDTA bude tento rok približne 2,3 mld. USD, pričom predpokladáme konzervatívnejšie parametre prostredia, v ktorom pôsobí Downstream a ceny ropy približne 60 USD / bbl ropy Brent. Poskytne nám to dostatok peňažných tokov aj na pokrytie rastúcich investícií do našich hlavných transformačných projektov,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Je aktívna vo viac ako 30 krajinách. V súčasnosti sú výrobné aktivity sústredené v 8 krajinách a aktíva na vyhľadávanie prírodných zdrojov sú dostupné v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Vlastní tiež sieť 2 000 čerpacích staníc v deviatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame