Skupina EPH priznala svoj záujem o Slovenské elektrárne

27. apríla 2015 15:28

Energetický a průmyslový holding chce nájsť riešenie, ktoré bude v záujme Slovenska aj majoritného akcionára Slovenských elektrární, talianskej skupiny Enel.

Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA

Český Energetický a průmyslový holding (EPH) v pondelok naznačil záujem o kúpu podielu v Slovenských elektrárňach (SE) od talianskej skupiny Enel. EPH skúma, či je možné nájsť riešenie, ktoré bude v záujme Slovenska aj Enelu, a v ktorom by mohol EPH zohrať zmysluplnú rolu, uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Politické prekážky

Slovenský premiér Robert Fico predtým v pondelok uviedol, že jeho vláda má záujem o posilnenie pozície v SE. Ostatným potenciálnym záujemcom o elektrárne nepriamo odkázal, že pri ich prípadnom vstupe do Slovenských elektrární so žiadnou podporou štátu počítať nemôžu. „Vláda bude obštruovať predaj 66 % akcií Slovenských elektrární, pretože mám pocit, že náš taliansky priateľ chce ujsť od zodpovednosti. Enel musí dostavať tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce,“ vyhlásil Fico.

Termín sa blíži

Spoločnosť Enel v marci potvrdila, že predaj SE pokračuje a záväzné ponuky na kúpu podielu očakáva najneskôr do 9. mája. O predávaný 66-percentný podiel zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine EPH. V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a v Poľsku. Pod holding patrí 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH aktuálne disponujú s inštalovaným výkonom takmer 1 750 megawattov, pričom ročne vyrobia zhruba 8,5 terawatthodiny elektriny. EPH vlastnia skupina J&T, a podnikatelia Daniel Křetinský a Patrik Tkáč.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?