Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
27. apríla 2015 15:28 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Skupina EPH priznala svoj záujem o Slovenské elektrárne

Energetický a průmyslový holding chce nájsť riešenie, ktoré bude v záujme Slovenska aj majoritného akcionára Slovenských elektrární, talianskej skupiny Enel.

Český Energetický a průmyslový holding (EPH) v pondelok naznačil záujem o kúpu podielu v Slovenských elektrárňach (SE) od talianskej skupiny Enel. EPH skúma, či je možné nájsť riešenie, ktoré bude v záujme Slovenska aj Enelu, a v ktorom by mohol EPH zohrať zmysluplnú rolu, uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Politické prekážky

Slovenský premiér Robert Fico predtým v pondelok uviedol, že jeho vláda má záujem o posilnenie pozície v SE. Ostatným potenciálnym záujemcom o elektrárne nepriamo odkázal, že pri ich prípadnom vstupe do Slovenských elektrární so žiadnou podporou štátu počítať nemôžu. „Vláda bude obštruovať predaj 66 % akcií Slovenských elektrární, pretože mám pocit, že náš taliansky priateľ chce ujsť od zodpovednosti. Enel musí dostavať tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce,“ vyhlásil Fico.

Termín sa blíži

Spoločnosť Enel v marci potvrdila, že predaj SE pokračuje a záväzné ponuky na kúpu podielu očakáva najneskôr do 9. mája. O predávaný 66-percentný podiel zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine EPH. V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a v Poľsku. Pod holding patrí 40 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH aktuálne disponujú s inštalovaným výkonom takmer 1 750 megawattov, pričom ročne vyrobia zhruba 8,5 terawatthodiny elektriny. EPH vlastnia skupina J&T, a podnikatelia Daniel Křetinský a Patrik Tkáč.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame