Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Enel
Ilustračné foto enel.com
19. marca 2015 11:48 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Skupina Enel vlani so stabilnými tržbami a poklesom zisku

Talianska skupina Enel v minulom roku dosiahla čistý zisk v objeme 517 mil. eur a tržby na úrovni 75,8 mld. eur.

Talianska skupina Enel, ktorá okrem iného vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, dosiahla v minulom roku konsolidovaný čistý zisk v objeme 517 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 84 %. Pokles bol podľa Enelu spôsobený najmä znížením nezúročeného a nezdaneného čistého zisku (EBIT) o 68 % na vlaňajších 3 mld. eur, zvýšením čistých finančných nákladov, ako aj zhoršením strát na viacerých minoritných akciách vo vlastníctve talianskej skupiny.

Tržby skupiny dosiahli takmer 76 mld. eur

Enel evidoval vlani zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v objeme 15,7 mld. eur, čo predstavuje medziročný pokles o necelých šesť percent. Mierny medziročný pokles zaznamenala taliansky energetická skupina aj v tržbách. Kým vlani to boli tržby skupiny na úrovni 75,8 mld. eur, rok predtým to bolo vyše 78,6 mld. eur.

„Dosiahli sme naše finančné ciele na rok 2014, a to napriek náročnému makroekonomickému prostrediu, ktoré ovplyvnilo naše tržby. Pričom sme preskúmali hodnotu našich aktív, čo viedlo k sérii podstatného zníženia hodnoty, najmä v Taliansku a na Slovensku. Tieto zníženia hodnoty sa vzťahujú na pokračujúce podnikateľské prostredie. To znamená, že prijaté opatrenia od mája 2014 do konca roka, najmä čo sa týkajú organizačnej reštrukturalizácii, čiastočne pomohli kompenzovať tieto externé faktory. Takže môžeme oznámiť stabilnú prevádzkovú výkonnosť za celý minulý rok,“ okomentoval na výročnej tlačovej konferencii dosiahnuté hospodárske výsledky šéf Enelu Francesco Starace.

Na obnoviteľné zdroje pripadlo takmer 34 percent produkcie

Skupina Enel v minulom roku vyprodukovala celosvetovo 283 terawatthodín elektrickej energie, čo je približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku. V samotnom Taliansku pritom skupina vyrobila 72 terawatthodín elektrickej energie a v zahraničí viac ako 211 terawatthodín. Tepelné elektrárne sa podieľali na výrobe 53 percentami, obnoviteľné zdroje takmer 34 percentami a jadrové elektrárne necelými 14 percentami.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 miliónov eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Ministerstvo hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame