Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf ceny
Ilustračné foto. jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net
13. marca 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Skupina Enel vlani s nárastom tržieb ale s poklesom zisku

Talianska skupina Enel, ktorá okrem iného vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, a.s. (SE), dosiahla v minulom roku tržby vo výške 85 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 7 %. Skupina vlani zaznamenala čistý zisk 865 mil. eur, čo medziročne predstavuje pokles o 79 %. Výrazný pokles čistého zisku pripísala skupina účtovnej operácii v hodnote 2,6 mld. eur vyvolanej zavedením nových regulačných pravidiel v Španielsku. Enel evidoval vlani zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v objeme 16,7 mld. eur, čo je medziročný pokles o takmer 5 %.

Vlaňajšie hospodárenie skupiny podľa šéfa Enelu Fulvia Contiho ovplyvnila najmä zlá makroekonomická situácia v Taliansku a v Španielsku, ako aj zavedenie nových regulačných opatrení v Španielsku. „Výsledky v minulom roku boli v súlade s cieľmi vopred oznámenými investorom, a to aj napriek tomu, že pôsobíme v náročných ekonomických podmienkach najmä v Taliansku a v Španielsku,“ okomentoval dosiahnuté výsledky na výročnej tlačovej konferencii Conti. V tomto roku plánuje firma dosiahnuť prevádzkový zisk 16 mld. eur.

Skupina Enel v minulom roku vyprodukovala celosvetovo 296 terawatthodín elektrickej energie, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o takmer jedno percento. V samotnom Taliansku pritom skupina vyrobila 75 terawatthodín elektrickej energie a v zahraničí takmer 221 terawatthodín. Kým v domácom Taliansku skupina medziročne vyrobila o 4,5 terawatthodín elektriny menej, v zahraničí jej produkcia stúpla o 6,4 terawatthodín. Podľa Contiho produkcia elektriny v Taliansku klesla pre nižšiu výrobu vo vodných a tepelných elektrárňach. Nárast výroby elektriny v zahraničí pripísal Conti väčšej produkcii elektriny na Pyrenejskom polostrove a v Latinskej Amerike a zvýšenou výrobou elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 mil. eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame