Skupina Enel vlani s nárastom tržieb ale s poklesom zisku

13. marca 2013 0:00

Talianska skupina Enel, ktorá okrem iného vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, a.s. (SE), dosiahla v minulom roku tržby vo výške 85 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 7 %. Skupina vlani zaznamenala čistý zisk 865 mil. eur, čo medziročne predstavuje pokles o 79 %. Výrazný pokles čistého zisku pripísala skupina účtovnej operácii v hodnote 2,6 mld. eur vyvolanej zavedením nových regulačných pravidiel v Španielsku. Enel evidoval vlani zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v objeme 16,7 mld. eur, čo je medziročný pokles o takmer 5 %.

Graf ceny
Ilustračné foto jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net

Vlaňajšie hospodárenie skupiny podľa šéfa Enelu Fulvia Contiho ovplyvnila najmä zlá makroekonomická situácia v Taliansku a v Španielsku, ako aj zavedenie nových regulačných opatrení v Španielsku. „Výsledky v minulom roku boli v súlade s cieľmi vopred oznámenými investorom, a to aj napriek tomu, že pôsobíme v náročných ekonomických podmienkach najmä v Taliansku a v Španielsku,“ okomentoval dosiahnuté výsledky na výročnej tlačovej konferencii Conti. V tomto roku plánuje firma dosiahnuť prevádzkový zisk 16 mld. eur.

Skupina Enel v minulom roku vyprodukovala celosvetovo 296 terawatthodín elektrickej energie, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o takmer jedno percento. V samotnom Taliansku pritom skupina vyrobila 75 terawatthodín elektrickej energie a v zahraničí takmer 221 terawatthodín. Kým v domácom Taliansku skupina medziročne vyrobila o 4,5 terawatthodín elektriny menej, v zahraničí jej produkcia stúpla o 6,4 terawatthodín. Podľa Contiho produkcia elektriny v Taliansku klesla pre nižšiu výrobu vo vodných a tepelných elektrárňach. Nárast výroby elektriny v zahraničí pripísal Conti väčšej produkcii elektriny na Pyrenejskom polostrove a v Latinskej Amerike a zvýšenou výrobou elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 mil. eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.Čo si o tom myslíte?