Skladovanie núdzových zásob ropy vyjde na desiatky miliónov

20. marca 2016 13:20

Spoločnosť pre skladovanie zabezpečí pre Agentúru pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov skladovanie núdzových zásob v objeme zhruba 510 tisíc metrických ton.

Transpetrol zásoby ropa
Núdzové zásoby ropy by mal spravovať spoločný podnik Správy štátnych hmotných rezerv a Transpetrolu. SITA

Skladovanie núdzových zásob ropy a ropných produktov, ktoré je pre Slovensko a ostatné krajiny EÚ povinné, nie je lacnou záležitosťou. Agentúru pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov (EOSA), ktorá má na starosti udržiavanie núdzových zásob, bude stáť skladovanie ropy a ropných produktov v skladovacích zariadeniach 140 miliónov eur. Za túto sumu jej uskladní Spoločnosť pre skladovanie zhruba 510 tisíc metrických ton ropy.

Bez tendra

Ako vyplýva z Vestníka verejného obstarávania, Spoločnosť pre skladovanie získala zákazku za desiatky miliónov eur bez výzvy na súťaž. Dôvod nevyhlásenia tendra je jednoznačný. „Takéto služby môže z technických dôvodov poskytnúť len určitý dodávateľ,“ konštatuje sa v oznámení o výsledku verejného obstarávania.

Štátna spoločnosť

Spoločnosť pre skladovanie patrí medzi dôležité podniky slovenského hospodárstva. Jej zakladateľmi sú Transpetrol a Správa štátnych hmotných rezerv SR. Transpetrol má na základnom imaní podiel 86,55 % a správa štátnych rezerv 13,45 %. Hlavnou podnikateľskou činnosťou spoločnosti je skladovanie ropy a ropných produktov, ako aj prenájom skladovacích priestorov vhodných na skladovanie ropy a ropných výrobkov. Svoje hlavné podnikateľské aktivity vykonáva najmä pre EOSA, pre ktorú zabezpečuje činnosti skladovania a údržby núdzových zásob ropy a ropných výrobkov.

Štát plus súkromníci

Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov vznikla koncom roka 2013. Zakladateľom agentúry bola Spoločnosť pre skladovanie. Ďalšími zakladateľmi sú súkromné spoločnosti Bennet Oil, OMV Slovensko, Progress Trading a Slovnaft. Koncom roka 2013 prevzala agentúra od Správy štátnych hmotných rezerv za 465 miliónov eur núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Išlo o zhruba 520 tisíc metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tisíc metrov kubických ropných výrobkov. Agentúra obstaráva, skladuje a uvoľňuje núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Slovensko by malo udržiavať núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na úrovni 90 dní.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?