Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Transpetrol zásoby ropa
Zásobník ropy firmy Transptrol. SITA
20. marca 2016 13:20 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Skladovanie núdzových zásob ropy vyjde na desiatky miliónov

Spoločnosť pre skladovanie zabezpečí pre Agentúru pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov skladovanie núdzových zásob v objeme zhruba 510 tisíc metrických ton.

Skladovanie núdzových zásob ropy a ropných produktov, ktoré je pre Slovensko a ostatné krajiny EÚ povinné, nie je lacnou záležitosťou. Agentúru pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov (EOSA), ktorá má na starosti udržiavanie núdzových zásob, bude stáť skladovanie ropy a ropných produktov v skladovacích zariadeniach 140 miliónov eur. Za túto sumu jej uskladní Spoločnosť pre skladovanie zhruba 510 tisíc metrických ton ropy.

Bez tendra

Ako vyplýva z Vestníka verejného obstarávania, Spoločnosť pre skladovanie získala zákazku za desiatky miliónov eur bez výzvy na súťaž. Dôvod nevyhlásenia tendra je jednoznačný. „Takéto služby môže z technických dôvodov poskytnúť len určitý dodávateľ,“ konštatuje sa v oznámení o výsledku verejného obstarávania.

Štátna spoločnosť

Spoločnosť pre skladovanie patrí medzi dôležité podniky slovenského hospodárstva. Jej zakladateľmi sú Transpetrol a Správa štátnych hmotných rezerv SR. Transpetrol má na základnom imaní podiel 86,55 % a správa štátnych rezerv 13,45 %. Hlavnou podnikateľskou činnosťou spoločnosti je skladovanie ropy a ropných produktov, ako aj prenájom skladovacích priestorov vhodných na skladovanie ropy a ropných výrobkov. Svoje hlavné podnikateľské aktivity vykonáva najmä pre EOSA, pre ktorú zabezpečuje činnosti skladovania a údržby núdzových zásob ropy a ropných výrobkov.

Štát plus súkromníci

Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov vznikla koncom roka 2013. Zakladateľom agentúry bola Spoločnosť pre skladovanie. Ďalšími zakladateľmi sú súkromné spoločnosti Bennet Oil, OMV Slovensko, Progress Trading a Slovnaft. Koncom roka 2013 prevzala agentúra od Správy štátnych hmotných rezerv za 465 miliónov eur núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Išlo o zhruba 520 tisíc metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tisíc metrov kubických ropných výrobkov. Agentúra obstaráva, skladuje a uvoľňuje núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Slovensko by malo udržiavať núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na úrovni 90 dní.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame