Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
V budúcom roku budú slovenské domácnosti platiť za plyn toľko ako v tomto roku. SPP už podal nový cenový návrh regulačnému úradu. Na snímke premiér Robert Fico počas pondelňajšej tlačovej konferencie. SITA
2. októbra 2014 16:32 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Situácia sa nezmenila. Stále dostávame menej plynu.

Slovenský plynárenský priemysel zaznamenal podľa premiéra Roberta Fica znížené dodávky plynu z Ruska o 51,5 %. Rusi však tvrdia, že dodávky plynu na Slovensko boli počas posledných 10 dní stabilné. O dodávkach plynu rokovala mimoriadne vláda.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) naďalej dostáva z Ruska menej plynu. Ako informoval po mimoriadnom rokovaní vlády premiér Robert Fico, vo štvrtok dostali slovenskí plynári o 51,5 % menej plynu. „Ako reakciu na tento stav SPP uzatvoril so spoločnosťou E.ON novú päťročnú zmluvu o dodávkach zemného plynu, ktorá umožňuje v období najvyššej spotreby doviezť denne dva milióny metrov kubických plynu. Ide o ďalšie z preventívnych opatrení,“ povedal Fico.

Nový kontrakt

Podľa plynárov nový kontrakt, ktorý nadobúda účinnosť v októbri 2014, nahrádza zmluvu podpísanú medzi SPP a E.ON Ruhrgas po plynovej kríze v roku 2009. „Oproti pôvodnému kontraktu zmluva ponúka pre SPP výhodnejšie podmienky v podobe väčšieho denného pevného výkonu s miestom dodania v rakúskom Baumgartene,“ dodal hovorca SPP Peter Bednár.

Mimoriadne nákupy

SPP taktiež v rámci preventívnych opatrení zrealizoval mimoriadny nákup plynu na spotovom trhu v Rakúsku na obdobie posledného štvrťroka 2014 a prvého štvrťroka 2015, ktorý bude v prípade potreby prepravený na Slovensko cez vstupný bod Baumgarten. „Nad rámec existujúcich nástrojov sme prijali ďalšie opatrenia, vďaka ktorým sme v prípade mimoriadnej situácie schopní pre našich zákazníkov zabezpečiť vyše 30 % štandardnej dennej spotreby z nezávislých zdrojov, a tým výrazne znížiť našu závislosť od dodávok z východu ako jediného zdroja zemného plynu,“ uviedol predseda predstavenstva SPP Štefan Šabík.

Gazprom znižovanie odmieta

Ruský producent plynu Gazprom pritom odmieta, že by v posledných hodinách znižoval dodávky plynu na Slovensko. Podľa agentúry Reuters hovorca spoločnosti Sergej Kuprijanov na základe stredajších vyjadrení z Bratislavy uviedol, že dodávky plynu na Slovensko boli počas posledných 10 dní stabilné. Podľa neho sa cez kompresorovú stanicu v Užhorode na hraniciach Slovenska s Ukrajinou dodáva každý deň 48,1 miliónov metrov kubických ruského zemného plynu.

Preprava je v poriadku

S prepravou plynu z Ukrajiny na Slovensko zatiaľ nie sú žiadne problémy. Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, nehlásil vo štvrtok žiadne problémy na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch. „Preprava plynu z Ukrajiny prebieha v normálnom režime. Podľa stavu vo štvrtok ráno, spoločnosť Eustream nezaznamenala na kompresorovej stanici Veľké Kapušany, na hranici s Ukrajinou, zníženie tlaku alebo objemov plynu smerujúceho z východu do Európskej únie,“ uviedla spoločnosť Eustream na svojej internetovej stránke.

Na Slovensko podľa Slovenského plynárenského priemyslu ako aj najvyšších politických predstaviteľov prúdi z Ruska cez Ukrajinu menej plynu zhruba tri týždne. Slovenskí plynári najprv zaznamenali krátenie dodávok plynu o zhruba 10 %, neskôr to bolo na úrovni 25 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies