Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Situácia sa nezmenila. Stále dostávame menej plynu.

Robert Fico
V budúcom roku budú slovenské domácnosti platiť za plyn toľko ako v tomto roku. SPP už podal nový cenový návrh regulačnému úradu. Na snímke premiér Robert Fico počas pondelňajšej tlačovej konferencie. SITA

Slovenský plynárenský priemysel zaznamenal podľa premiéra Roberta Fica znížené dodávky plynu z Ruska o 51,5 %. Rusi však tvrdia, že dodávky plynu na Slovensko boli počas posledných 10 dní stabilné. O dodávkach plynu rokovala mimoriadne vláda.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) naďalej dostáva z Ruska menej plynu. Ako informoval po mimoriadnom rokovaní vlády premiér Robert Fico, vo štvrtok dostali slovenskí plynári o 51,5 % menej plynu. „Ako reakciu na tento stav SPP uzatvoril so spoločnosťou E.ON novú päťročnú zmluvu o dodávkach zemného plynu, ktorá umožňuje v období najvyššej spotreby doviezť denne dva milióny metrov kubických plynu. Ide o ďalšie z preventívnych opatrení,“ povedal Fico.

Nový kontrakt

Podľa plynárov nový kontrakt, ktorý nadobúda účinnosť v októbri 2014, nahrádza zmluvu podpísanú medzi SPP a E.ON Ruhrgas po plynovej kríze v roku 2009. „Oproti pôvodnému kontraktu zmluva ponúka pre SPP výhodnejšie podmienky v podobe väčšieho denného pevného výkonu s miestom dodania v rakúskom Baumgartene,“ dodal hovorca SPP Peter Bednár.

Mimoriadne nákupy

SPP taktiež v rámci preventívnych opatrení zrealizoval mimoriadny nákup plynu na spotovom trhu v Rakúsku na obdobie posledného štvrťroka 2014 a prvého štvrťroka 2015, ktorý bude v prípade potreby prepravený na Slovensko cez vstupný bod Baumgarten. „Nad rámec existujúcich nástrojov sme prijali ďalšie opatrenia, vďaka ktorým sme v prípade mimoriadnej situácie schopní pre našich zákazníkov zabezpečiť vyše 30 % štandardnej dennej spotreby z nezávislých zdrojov, a tým výrazne znížiť našu závislosť od dodávok z východu ako jediného zdroja zemného plynu,“ uviedol predseda predstavenstva SPP Štefan Šabík.

Gazprom znižovanie odmieta

Ruský producent plynu Gazprom pritom odmieta, že by v posledných hodinách znižoval dodávky plynu na Slovensko. Podľa agentúry Reuters hovorca spoločnosti Sergej Kuprijanov na základe stredajších vyjadrení z Bratislavy uviedol, že dodávky plynu na Slovensko boli počas posledných 10 dní stabilné. Podľa neho sa cez kompresorovú stanicu v Užhorode na hraniciach Slovenska s Ukrajinou dodáva každý deň 48,1 miliónov metrov kubických ruského zemného plynu.

Preprava je v poriadku

S prepravou plynu z Ukrajiny na Slovensko zatiaľ nie sú žiadne problémy. Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, nehlásil vo štvrtok žiadne problémy na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch. „Preprava plynu z Ukrajiny prebieha v normálnom režime. Podľa stavu vo štvrtok ráno, spoločnosť Eustream nezaznamenala na kompresorovej stanici Veľké Kapušany, na hranici s Ukrajinou, zníženie tlaku alebo objemov plynu smerujúceho z východu do Európskej únie,“ uviedla spoločnosť Eustream na svojej internetovej stránke.

Na Slovensko podľa Slovenského plynárenského priemyslu ako aj najvyšších politických predstaviteľov prúdi z Ruska cez Ukrajinu menej plynu zhruba tri týždne. Slovenskí plynári najprv zaznamenali krátenie dodávok plynu o zhruba 10 %, neskôr to bolo na úrovni 25 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. októbra 2014 16:32

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...