Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sieťové poplatky sa meniť nebudú

Daniel Lipšic
Nezaradený poslanec NR SR Daniel Lipšic SITA

Sieťové poplatky, ktoré vstupujú do cien elektrickej energie, sa meniť nebudú tak ako si želali nezaradení poslanci Národnej rady SR Daniel Lipšic a Jana Žitňanská. Parlamentom totiž neprešiel ich návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Poslanci v parlamente navrhli, aby Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR pri výpočte sieťových poplatkov nikdy neprekročil hodnotu aritmetického priemeru súčtu určených cien sieťových poplatkov v iných členských štátoch Európskej únie podľa aktuálnych štatistických údajov Eurostatu. „Každá štvorčlenná domácnosť by ročne ušetrila 100 eur na cenách elektriny,“ uviedol Lipšic.

Súčasné sieťové poplatky na Slovensku sú podľa Lipšica najvyššie spomedzi všetkých krajín Európskej únie. „To má negatívny dopad na prílev zahraničných investícií, a tým aj na zamestnanosť obyvateľstva. Zároveň výška sieťových poplatkov na Slovensku poškodzuje podnikateľské prostredie a konkurencieschopnosť Slovenska voči iným krajinám Európskej únie,“ uviedli nezaradení poslanci vo svojom návrhu novely regulačného zákona. Podľa odhadov Lipšica a Žitňanskej by podniky, domácnosti a verejná správa na elektrine ušetrili 500 mil. eur.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 31. mája 2013 11:50

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...