Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň
Ilustračné foto Novácka Energetika
21. júla 2017 14:24 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Siemens prestal dodávať energetické zariadenia Rusom

V reakcii na to, že plynové turbíny, ktoré dodal na juh Ruska, boli presmerované na Krym, Siemens dočasne nebude štátnym ruským firmám dodávať zariadenia na výrobu elektriny.

Nemecký priemyselný konglomerát Siemens zastavuje dodávky zariadení na výrobu elektriny pre ruské štátne firmy a predá svoj podiel v ruskej spoločnosti Interautomatika, ktorá poskytuje služby pre kontrolné systémy elektrární. Siemens to oznámil v piatok. Krok nemeckého konglomerátu nasleduje po tom, ako tento mesiac informoval, že plynové turbíny, ktoré dodal do Ruska, boli presmerované na Krym, čo bolo v rozpore so sankciami zo strany Európskej únie aj s kontraktom.

Siemens už predtým informoval, že presmerované boli prinajmenšom dve turbíny. V piatok však spoločnosť uviedla, že dostala „dôveryhodné informácie“, že všetky štyri turbíny, ktoré v lete 2016 dodala pre projekt na Tamanskom polostrove na juhu Ruska, boli „na mieste modifikované a nelegálne presunuté na na Krym“. EÚ dovoľuje export zariadení na výrobu elektriny do Ruska, ale nie na Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014.

Siemens uviedol, že „pre zákazníkov v Rusku, ktorých majiteľom je štát, dočasne zastaví dodávky zariadení na výrobu elektriny vyplývajúce z existujúcich kontraktov“. Konglomerát uviedol, že počas prerušenia dodávok zavedie nový kontrolný systém, ktorý vysoko prevýši právne požiadavky s cieľom predísť zopakovaniu situácie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame