Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE SIEA
Ilustračné foto pixabay.com
12. novembra 2018 17:04 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

SIEA otvorila registráciu malých OZE do projektu Zelená domácnostiam II

Poukážku, na základe ktorej si slovenská domácnosť môže uplatniť dotáciu na kúpu a inštaláciu malého OZE, je možné vydať iba pre registrované zariadenia.

Výrobcovia malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa musia znova registrovať do národného projektu Zelená domácnostiam. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) už zverejnila podmienky na registráciu zariadení, ktorých inštalácia bude podporená v druhom kole projektu Zelená domácnostiam. Registrácia je otvorená od 12. novembra tohto roku. Poukážku, na základe ktorej si slovenská domácnosť môže uplatniť dotáciu na kúpu a inštaláciu malého OZE, je možné vydať iba pre registrované zariadenia.

Spolupráca výrobcov, predajcov a zhotoviteľov

„Naplnenie nového zoznamu si vyžaduje v najbližších týždňoch spoluprácu výrobcov, predajcov a zhotoviteľov. Osobitnú pozornosť by mali venovať najmä kotlom na biomasu a tepelným čerpadlám, pri ktorých boli upravené technické podmienky tak, aby zohľadňovali zmeny legislatívy a zmeny na trhu. Aby mohli byť čerpadlá a kotly do zoznamu zaregistrované, je potrebné doručiť žiadosť vrátane príloh preukazujúcich splnenie technických podmienok,“ uviedol manažér komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

V pilotnom národnom projekte Zelená domácnostiam, ktorý ku koncu tohto roku končí, bolo zaregistrovaných 3 601 zariadení, z toho 1 430 druhov tepelných čerpadiel, 771 kotlov na biomasu, 1 048 fotovoltických panelov, 351 slnečných kolektorov a jedna veterná turbína. Mnohé zo zariadení nie sú už dostupné z dôvodu ukončenia výroby, sú aj prípady, keď výrobca zanikol. Aj zoznamy ďalších druhov zariadení je podľa Jurikoviča preto potrebné aktualizovať.

„Pri slnečných kolektoroch, fotovoltických paneloch a veterných turbínach zostávajú technické podmienky rovnaké. Slnečné kolektory a fotovoltické panely, ku ktorým bola podaná žiadosť o poukážku, alebo boli registrované v roku 2018, budú automaticky prenesené do nového zoznamu. Ostatné sú navrhnuté na vymazanie,“ zdôraznil Jurikovič.

Pred začatím pokračovania projektu Zelená domácnostiam je podľa SIEA vhodné aktualizovať aj technické parametre zariadení využívajúcich slnečnú energiu. Napríklad pri podporovaných solárnych kolektoroch, ktoré musia každých desať rokov absolvovať recertifikáciu parametrov. To môže byť dôvodom na podanie žiadosti o vymazanie zariadenia a následne na podanie žiadosti o novú registráciu.

Zmeny pri kotloch a čerpadlách

Zmeny v technických podmienkach kotlov na biomasu vyplývajú z aktuálnych európskych požiadaviek na ekodizajn. Po novom sa súčasťou technických podmienok stali aj maximálne limity pre oxidy dusíka a vyžadované je aj preukázanie minimálnej sezónnej energetickej účinnosti.

Novou podmienkou registrácie tepelných čerpadiel je preukázanie splnenia minimálnej hodnoty sezónneho výkonového čísla (SCOP) a menovitého tepelného výkonu pre priemerné klimatické podmienky a nízkoteplotnú aplikáciu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame