Shell postaví najhlbší ropný vrt na svete

9. mája 2013 0:00

Ropná spoločnosť Royal Dutch Shell bude pokračovať v projekte konštrukcie najhlbšieho morského vrtu na ťažbu ropy a zemného plynu v Mexickom zálive. Vrt by mal po dokončení ropu čerpať z hĺbky takmer 3 kilometre. Firma o tom informovala v stredu. Shell chce s produkciou začať do roka 2016, a to napriek tomu, že ceny ropy klesajú. „Táto dôležitá investícia je dôkazom nášho nepoľavujúceho záujmu o účasť na nasledujúcej generácii hlbokomorských projektov, ktoré umožnia nárast produkcie v severnej aj južnej Amerike,“ povedal viceprezident americkej pobočky Shell zodpovedný za tento typ projektov John Hollowell.

Šéf spoločnosti Shell Peter Voser
Šéf spoločnosti Shell Peter Voser SITA/AP

Produkcia počas prvej fázy by mala dosahovať maximum 50 tis. barelov ropy denne, projekt však bude mať viac fáz. Celková kapacita vrtu sa predpokladá na ekvivalent 2 mld. barelov ropy. „Ultrahlboké“ vrty, ktoré čerpajú ropu spod morského dna minimálne 1,5 km pod hladinou, sú podľa analytikov 11,5 krát efektívnejšie ako pobrežné náleziská.

Projekt by mal vzniknúť v oblasti približne 300 km juhozápadne od mesta New Orleans, kde je umiestnený aj v súčasnosti najhlbší funkčný ropný vrt Perdido s hĺbkou 2,85 km. Ten je dvakrát hlbší ako známy vrt spoločnosti BP, z ktorého po havárii v apríli 2010 niekoľko týždňov vytekala ropa do Mexického zálivu a na ktorom zomrelo 11 ľudí. Shell chce v rámci projektu postaviť modernú plávajúci plošinu so skladovacím zariadením a prekladiskom ropy, ktorá bude mať zároveň ako prvá na svete schopnosť bezpečného odpojenia od podmorského ťažobného zariadenia v nepriaznivom počasí. Obdobný projekt v Mexickom zálive s hodnotou 4 mld. USD začiatkom týždňa ohlásila aj spoločnosť Exxon Mobil. Ropný gigant BP rozvoj svojich aktivít v tomto regióne pre ťažké podmienky na trhu a rastúcim nákladom odložil.Čo si o tom myslíte?