Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
14. decembra 2015 11:41 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Shell môže prevziať firmu BG Group

Navrhnuté prevzatie ropnej spoločnosti BG Group britsko-holandským Royal Dutch Shell za 70 mld. USD už schválili regulačné úrady Brazílie, Európskej únie a začiatkom mesiaca aj Austrálie.

Čína dala britsko-holandskej ropnej spoločnosti Royal Dutch Shell bezpodmienečný súhlas na prevzatie britskej ropnej firmy BG Group za 70 mld. USD. Súhlas Číny bol poslednou regulačnou prekážkou zlúčenia ropných firiem. Navrhnuté zlúčenie už schválili regulačné úrady Brazílie, Európskej únie a začiatkom mesiaca aj Austrálie. Súhlas znamená, že proces podmieneného schvaľovania je ukončený, informovala v pondelok spoločnosť Shell.

„Teraz budeme žiadať súhlas akcionárov oboch firiem,“ povedal generálny riaditeľ Shell Ben van Beurden. Transakcia by sa mala ukončiť začiatkom roka 2016, dodal van Beurden. Po zlúčení firiem bude Royal Dutch Shell do roku 2017 dodávať približne 30 % čínskeho importu zemného plynu. Čína je najväčším svetovým spotrebiteľom energií.

Britsko-holandská ropná spoločnosť Royal Dutch Shell predpokladá zrušenie niekoľko tisíc pracovných miest, ak jej prevzatie ropnej firmy BG Group prebehne podľa plánov, teda začiatkom budúceho roka. Cieľom znižovania počtu pracovných miest je šetrenie nákladov. Prevzatie firmy BG Group spoločnosťou Shell je prvou veľkou akvizíciou v ropnom sektore za viac ako desaťročie. Krátko po oznámení súhlasu Číny, Shell informovala o pláne prepustiť 2 800 zamestnancov v rámci zlúčenej spoločnosti. Počet prepustených by predstavoval takmer 3 % z približne 100-tisícovej pracovnej sily oboch spoločností a viac ako polovicu z 5 tis. zamestnancov firmy BG Group. Avizované prepúšťanie by tak znamenalo zrušenie ďalších miest, keďže Shell už predtým ohlásila plán znížiť počet zamestnancov a dodávateľov o 7 500 ľudí na celom svete.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame