Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto. freedigital.com
13. augusta 2018 10:07 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

Severný prúd 2 sa zrejme vyhne dánskym teritoriálnym vodám

Navrhovaná alternatíva by mala viesť cez výlučnú ekonomickú zónu v krajine (EEZ) smerom na severozápad k dánskemu ostrovu Bornholm.

Spoločnosť Nord Stream 2 AG podala v závere minulého týždňa Dánskej energetickej agentúre žiadosť o výstavbu alternatívnej trasy plynovodu Severný prúdu 2. Informáciu zverejnila spoločnosť na svojej webovej stránke. Ako ďalej uviedla, spolu so žiadosťou preložila aj správu Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Nord Stream 2 AG pôjde len cez EEZ

Navrhovaná alternatíva by mala viesť cez výlučnú ekonomickú zónu v krajine (EEZ) smerom na severozápad k dánskemu ostrovu Bornholm. Táto vytýčená trasa by sa tak vyhla dánskym teritoriálnym vodám. Nord Stream 2 však deklarovala, že týmto neupúšťa od pôvodného plánu trasy plynovodu, ktorý bol predložený v apríli 2017 a aj naďalej opiera sa o odporučenia vydané príslušnými dánskymi orgánmi.

Spoločnosť zároveň potvrdila, že na základe realizovaných prieskumných prác, inžinierskych posudkov a posúdení vplyvov na životné prostredie vykonávaných počas uplynulých mesiacov, určili novú vhodnú trasu. Táto alternatíva je podľa slov Nord Stream 2 AG dlhá 175 kilometrov a mala by prechádzať dánskou výlučnou ekonomickou zónou a smerovať k ostrovu Bornholm.

Nejde o nové podanie

Nord Stream 2 AG tiež upresnila, že súčasná žiadosť nenahrádza pôvodnú žiadosť na jar minulého roka. Zároveň s tým zdôraznila, že údaje uvedené v prvej žiadosti poskytujú optimálnu trasu pre plynovod v dánskych vodách a z tohto dôvodu ju považujú za preferovanú alternatívou. Spoločnosť na záver potvrdila, že k dátumu 10. augusta 2018 získala všetky potrebné národné povolenia pre všetky miesto, cez ktoré bude plynovod prechádzať od Ruska až do Nemecka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame