Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. efiteks.com
30. októbra 2014 13:00 OstatnéPoradňa od vEnergetikeSITA

SERIÁL: Kotol na biomasu. Aký si vybrať?

Viaceré slovenské domácnosti majú vo svojich domovoch teplo vyrobené najmä vďaka zemnému plynu. V ostatnom období však začína byť pre spotrebiteľov zaujímavá aj možnosť vykurovať svoj príbytok pomocou biomasy.

Hlavne v dnešnej dobe, keď skoro každý deň počúvame o problémoch s dodávkami ruského plynu, nie je od veci zamyslieť sa nad alternatívou v oblasti výroby tepla. Jednou z nich môže byť teda aj kotol na biomasu. Pozreli sme sa preto bližšie, nad čím všetkým by sme sa mali zamyslieť pred jeho kúpou.

Starý za nový

Účinnosť nových moderných kotlov sa pohybuje nad 85 %. Ak sa teda rozhodnete vyrábať teplo biomasou, tak kúpa kotla je rozumná investícia, keďže v klasických roštových kotloch na spaľovanie tuhých palív zastaraných konštrukcií sa účinnosť v praxi pohybuje od 65 do 70 %. Výmena starého kotla za nový nám teda môže ušetriť významné množstvo paliva. Kotly so splyňovaním dreva majú rovnako účinnosť aj viac ako 85 %. Životnosť kotlov na biomasu sa pohybuje okolo 15 rokov v závislosti od vlastností konštrukcie kotla. Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry sa za efektívne spaľovanie oplatí priplatiť. Ekonomicky výhodnejšie je podľa agentúry prevádzkovať kotol s vysokou účinnosťou a to aj napriek tomu, že je drahší.Pri drevoplynových kotloch doporučujeme do investície zahrnúť aj akumulačnú nádobu.

Viac druhov paliva

Pred kúpou samotného kotla na biomasu by sme si mali odpovedať na otázku, aký druh biomasy budeme na výrobu tepla používať. V súčasnosti môžeme na trhu nájsť najmä kotly na spaľovanie drevných peliet alebo brikiet a kotly so systémom splyňovania dreva. Výhodou peliet je, že majú obsah vlhkosti iba od 8 do 10 %. Prednosťou brikiet je vysoká výhrevnosť a nízka popolnatosť. Vlhkosť kusového dreva sa pohybuje od 15 do 55 %. Čerstvo narezané drevo je preto dobré uskladniť po dobu dvoch až troch rokov, kým sa drevo prirodzenou cestou zbaví nežiaducej vlhkosti. Pri správnom spaľovaní a optimálnej vlhkosti horí drevo takmer bez dymu, ľahko sa zapaľuje a tvorí málo popola. Tvrdé drevo horí dlhšie, ako ostatné druhy paliva. Kotol pracuje najefektívnejšie s tým druhom paliva, na spaľovanie ktorého je určený.

Koľko stojí kotol a palivo?

Každého z nás asi najviac zaujíma, koľko peňazí si treba na kúpu kotla na biomasu pripraviť. Taktiež nemenej zaujímavé je vedieť, koľko paliva cez vykurovaciu sezónu spotrebujeme a koľko zaňho zaplatíme. Cena kotla na drevené pelety aj s nutným príslušenstvo (horák s dopravníkom, zásobník na pelety, čerpadlo, termoregulačný ventil, zmiešavací ventil, termostat) pre priemerný rodinný dom s výkonom od 15 do 25 kilowattov sa pohybuje od 2 600 do 4 800 eur. Nezateplený rodinný dom s podlahovou plochou 150 metrov štvorcových ročne spotrebuje okolo 5 ton peliet. Kotly na splyňovanie dreva s výkonom od 18 do 25 kilowattov stoja 1 200 až 1 600 eur. Nezateplený dom s plochou 150 metrov štvorcových spotrebuje za vykurovaciu sezónu zhruba 12 metrov kubických drevených polien.

Najlacnejšie je drevo

Slovenská inovačná a energetická agentúra porovnala jednotlivé druhy paliva. Podľa tohto porovnania je najvýhodnejšie kúriť drevom. Štvorčlennú rodinu v nezateplenom dome s plochou 150 metrov štvrocových vyjde ročné vykurovanie prostredníctvom dreva 675 eur. Za drevom nasledujú rastlinné pelety s ročnými nákladmi 856 eur. Vykurovanie drevenými peletami vyjde na 1 025 eur a drevenými briketami 1 122 eur. Len pre porovnanie, pri vykurovaní prostredníctvom elektriny by nás ročné náklady vyšli až na 2 854 eur.

Tabuľka: Náklady na vykurovanie

Druh paliva Výhrevnosť paliva Spaľovacie zariadenie Účinnosť spaľovacieho zariadenia Ročná spotreba paliva Jednotková cena (€) Ročné náklady na vykurovanie

Drevo

3,89 kWh/kg

kotol na splyňovanie

85 %

6 746 kg

0,10

675 €

Rastlinné pelety

4,44 kWh/kg

konvenčný kotol

85 %

5 904 kg

0,145

856 €

Drevené pelety

5 kWh/kg

konvenčný kotol

87 %

5 126 kg

0,20

1 025 €

Drevené brikety

4,44 kWh/kg

kotol na splyňovanie

85 %

5 904 kg

0,19

1 122 €

Čierne uhlie

5,83 kWh/kg

konvenčný kotol

69 %

5 541 kg

0,20

1 108 €

Hnedé uhlie

4,17 kWh/kg

konvenčný kotol

67 %

7 987 kg

0,145

1 158 €

Koks

6,94 kWh/kg

konvenčný kotol

72 %

4 460 kg

0,29

1 293 €

Zemný plyn

9,59 kWh/m3

konvenčný kotol

87 %

2 674 m3

0,5247

1 403 €

LPG (Propán)

12,78 kWh/kg

konvenčný kotol

88 %

1 983 kg

1,1811

2 342 €

Elektrina

1

elektrokotol

99 %

22 525 kWh

0,1267

2 854 €

Pozn.: V celkových ročných nákladov na vykurovanie zemným plynom a elektrinou sú zahrnuté aj stále mesačné platby za odberné miesto. V prepočtoch nie sú zahrnuté náklady na prípravu teplej úžitkovej vody a zohľadnené nie sú ani náklady na dopravu, ktoré sú individuálne. Hodnoty výhrevnosti palív a účinnosti spaľovacieho zariadenia sú stanovené orientačne. Použité ceny palív sú priemerné (s výnimkou zemného plynu a elektriny) a nemusia zodpovedať cenám v konkrétnej lokalite. V celkových ročných nákladoch na vykurovanie zemným plynom a elektrinou sú zahrnuté aj stále mesačné platby za odberné miesto. (Aktualizované: február 2012)

Zdroj: SIEA

Pozor na vzdialenosť

Slovenská inovačná a energetická agentúra upozorňuje, že kotol na biomasu sa oplatí najmä spotrebiteľom, ktorí majú možnosť nakupovať biomasu do vzdialenosti 60 kilometrov. Doprava nad touto hranicou robí z nákupu kotla na biomasu takmer nenávratnú investíciu. Takže ešte pred samotnou kúpou kotla je dobré zistiť si, kde a za akú cenu možno nakúpiť v regióne biomasu. Spotrebitelia by si pri kúpe kotla na biomasu mali taktiež všimnúť, akú záruku nám výrobca kotla poskytne. Kúpa kotla je totiž dlhodobá investícia a dĺžka záruky napovie, ako si je výrobca istý, že kotol je kvalitný. Dôležité je taktiež vopred vedieť, kto a ako zabezpečuje záručný a pozáručný servis kotla.

Pri zostavovaní textu sme vychádzali z materiálov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktoré boli pripravené v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva Žiť energiou. Viac o tejto téme si môžete prečítať na týchto stránkach Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies