SERIÁL: Ako správne zaobchádzať s termo ventilom?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplo radiátor
V Británii budú testovať mikrovlnné kotle, ktoré by mohli nahradiť tie plynové. nazeleno.cz

Keďže nás do konca vykurovacej sezóny čaká ešte zopár dní krátko sme sa pozreli na to, čo je a čo nie je pri manipulácii s termoregulačnými ventilmi správne. Tak, aby sme mali v domácnostiach aj tepelnú pohodu, aj niečo navyše ušetrili.

Výrobcovia tepla už druhý rok za sebou veľa radosti zo zimnej vykurovacej sezóny určite nemajú. Zažívame totiž teplé zimy, kedy je viac dní s plusovými ako mínusovými teplotami. Na druhej strane sa však z malého slovenského globálneho otepľovania môžu tešiť spotrebitelia. Tí totiž môžu v bytoch väčšinu zimy iba temperovať. Svoje termoregulačné ventily na radiátoroch tak držia prevažne na nízkych hodnotách. Nie všetci s ventilmi, ktoré sú už podľa zákona povinné, však zaobchádzajú správne. Keďže nás do konca vykurovacej sezóny čaká ešte zopár dní krátko sme sa pozreli na to, čo je a čo nie je pri manipulácii s nimi správne. Tak, aby sme mali v domácnostiach aj tepelnú pohodu, aj niečo navyše ušetrili.

Najlepšie je to mať na „trojke“

Na samotnom začiatku si musíme uvedomiť, že každý jeden stupeň teploty v miestnosti navyše znamená zvýšenie spotreby tepla cca o 6 %. Asi každý vie, že termoregulačným ventilom, ktorý je napojený na radiátore, si môžeme uzatváraním alebo otváraním meniť teplotu v miestnosti. Rozpätie nastaviteľných teplôt sa líši podľa typu termoregulačnej hlavice. Škála nastavenia zodpovedá spravidla rozsahu vnútorných teplôt od 12 °C do 26 °C. Najcitlivejšie budú vaše radiátory reagovať na teplotu v miestnosti, ak hlavice necháte nastavené pri stupni 3. To vám zabezpečí primeranú tepelnú pohodu aj v miestnostiach, kde sa zdržujete najviac.

Zimné slnko

Aj počas zimných mesiacoch nás môže prekvapiť hrejivé slnko. Ak nám svieti do miestnosti, tak máme pocit, že vnútorná teplota stúpa. Vtedy by sme svoje termoregulačné ventily mali mať nastavené medzi 2 a 4. „Hlavica ventila je citlivejšia a dáva okamžite povel na zmenu prietoku teplej vody cez radiátor. Spodná časť radiátora môže byť potom chladnejšia alebo i studená, prípadne môže byť chladný aj celý radiátor. Je to v poriadku. Znamená to, že hlavica správne reguluje množstvo dodávaného tepla. Keď skončí vplyv oslnenia a sálania z oslnených vnútorných stien a zariadení, je opäť teplá celá plocha radiátora,“ uvádza Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Pri vetraní treba vypnúť

Ak sa rozhodnete cez zimu vyvetrať miestnosť treba to urobiť intenzívne a krátko. Treba dbať na to, aby vnútorné zariadenie miestností, ako napríklad nábytok, úplne nevychladli. Počas vetrania termoregulačné ventily vypneme. Ak by prúdil chladný vzduch na termoregulačnú hlavicu, okamžite by sa otvorila na plný prietok a radiátor by kúril najviac práve v čase keď teplo uniká oknom preč. Preto majú najmodernejšie termohlavice možnosť pripojenia snímača otvoreného okna a správajú sa inteligentne aj bez potreby zásahu obsluhy.

Pri odchode nikdy nevypínajte!

Naopak pri odchode z bytu na dlhšiu dobu, napríklad za účelom dovolenky, nikdy ventily na radiátoroch nevypínajte! „Po úplnom uzavretí regulačného ventilu nastáva podchladzovanie stavebných konštrukcií a môže viesť k ich následnému poškodzovaniu alebo tvorbe plesní. Potom trvá dlhší čas, kým sa dosiahne tepelná pohoda v miestnosti. Samozrejme, tým sa zvyšuje aj spotreba tepla, ktoré je potrebné na vyrovnanie vplyvu ochladených stien,“ upozorňuje energetická agentúra. Odporúča sa preto nastaviť hlavicu do polohy medzi 1 a 2.

Odkrytý ventil

Hlavica termoregulačného ventilu by mala byť podľa správnosti vždy odkrytá. Ak je prekrytá záclonou alebo nábytkom, sníma teplotu prehriateho priestoru vo svojom bezprostrednom okolí. „Následne dáva povel na uzatvorenie prietoku a nedosiahne sa tak požadovaná teplota v miestnosti,“ konštatovala SIEA.

Ako, kde a prečo nastaviť regulačné hlavice – nastavenia a schopnosť hlavice reagovať:

Stupeň Opis úrovne Poznámka

1-2

v miestnosti sa nezdržujeme, pri odchode do práce, na dlhší čas alebo v spálni

pre zdravý spánok je optimálna teplota vzduchu 16 °C – 18°C

2-3

miestnosti s občasným pobytom, pohybové aktivity, spálňa pre zimomravých

3-4

miestnosti s trvalým pobytom

hlavica citlivo reaguje na tepelné zisky, vonkajšie (oslnením cez okná) aj vnútorne, napríklad pri varení, žehlení, na pobyt osôb

4-5

nároční na teplo

hlavica menej zohľadňuje tepelné zisky

5

plytvanie

ventil je otvorený naplno, nereguluje prietok a radiátor dodáva teplo bez zohľadnenia tepelných ziskov

Pri zostavovaní textu sme vychádzali z materiálov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktoré boli pripravené v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva Žiť energiou. Viac o tejto téme si môžete prečítať na týchto stránkach Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať