Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

SERIÁL: Ako na zatepľovanie bytového domu? Poradíme.

Zatepľovanie úspory šetrenie energetická efektívnosť teplo
Ilustračné foto SITA

Aj keď ide o nemalé prostriedky, ktoré zateplenie bytového domu zhltne, väčšina štúdií hovorí, že sa zateplenie oplatí. Prinášame vám zopár informácií, na čo by ste nemali zabudnúť, ak sa pre zatepľovanie rozhodnete.

V týchto teplých dňoch asi málokoho napadne zamýšľať sa nad otázkou či sa oplatí zahlasovať na domovej schôdzi za zatepľovanie bytového domu, v ktorom bývate. Ale práve v týchto dňoch je najvyšší čas rozhodnúť sa či sa vy a vaši susedia pustia do nemalej investície.

Úspora na teple

Na Slovensku sa nachádza viac ako 65 tisíc bytových domov s vyše 840 tisíc bytmi. Štatistický úrad SR v roku 2011 zverejnil, že zateplená je necelá tretina bytoviek. Priemerná štvorčlenná domácnosť v byte s celkovou plochou 72 metrov štvorcových spotrebuje ročne na vykurovanie 8 600 kilowatthodín tepla. To je viac ako polovica z celkovej spotrebovanej energie na prevádzku bytu. Pri nezateplenom bytovom dome najviac tepla uniká cez okná. Je to 30 až 50 %. Cez obvodové steny uniká od 25 do 40 % a cez strechu od 6 až do 20 %. Málo tepla môže unikať aj cez pivničné priestory. Ak sa rozhodne bytový dom pre úplne zateplenie, čiže výmenu okien, vchodových dverí, zateplenie obvodových stien a strechy, úspora tepla na vykurovanie by mala dosiahnuť viac ako 50 %. Odborníci neodporúčajú len čiastočné zateplenie.

Dôležitý je energetický audit

Vedeli ste, že…

• Montážne práce pri zatepľovaní obalových konštrukcií sa môžu vykonávať iba pri teplotách od 5 do 30 °C.

• Práce sa nesmú vykonávať v daždi a pri silnom vetre.

• Najmenej 72 hodín sa nanesené hmoty musia chrániť pred dažďom, mrazom a priamym slnečným žiarením.

• Lepidlá alebo omietky sa nemôžu nanášať na priamo oslnené plochy. Na zatienenie pri práci z lešenia slúžia ochranné siete.

Pred samotným zatepľovaním by sa mali vlastníci bytov rozhodnúť pre vykonanie energetického auditu. Nie je síce povinný a niečo aj stojí, ale audit dá vlastníkom bytov predstavu o približnej výške úspor, o finančných nákladoch aj o návratnosti vložených prostriedkov. Súčasťou auditu je zozbieranie pôvodnej projektovej dokumentácie, údajov o spotrebe energie za predchádzajúce roky a zhodnotenie technického stavu budovy a jej zariadení. Na základe komplexnej analýzy audítor pripraví záverečnú správu, ktorá obsahuje aj variantné návrhy úsporných opatrení od nízkonákladových až po tie s dlhodobejšou návratnosťou.

Pozor na výber zhotoviteľa

Ak vlastníci bytov odsúhlasia nadpolovičnou väčšinou zatepľovanie bytového domu, treba si dať pozor na výber zhotoviteľa. V prvom rade si treba zistiť o zhotoviteľoch referencie. Nasleduje porovnanie cenových ponúk. V rámci nich je potrebné dať pozor na platobné podmienky. Seriózne firmy napríklad nepožadujú zálohové platby na nákup materiálu. Spoločnosti s dobrou povesťou pýtajú peniaze až za riadne vykonané práce. Dôležité je v zmluve zakotviť možnosť tzv. zádržného, to znamená, že realizačnej firme doplatíte napríklad 5 % z celkového rozpočtu až po odstránení chýb a nedorobkov. S doplatením má zmysel vyčkať aj niekoľko mesiacov po odovzdaní diela. V neposlednom rade by sa mali vlastníci pýtať na lehotu výstavby. Vopred sa treba pýtať na počet pracovníkov na stavbe a harmonogram ich nasadenia. Prípadné nedodržanie lehoty výstavby býva na základe zmluvy síce sankcionované, ale uplatnenie pokút môže byť len slabou náplasťou na problémy súvisiace s predĺžením prác.

Rozsah projektu obnovy

• sanácia lodžií, balkónov a terás

• výmena okien

• výmena vchodových dverí

• zateplenie obvodových stien

• obnova a zateplenie strechy

• zateplenie vnútorných stien a stropu nad nevykurovanými priestormi

• úprava vstupu do budovy

• v prípade potreby aj obnova technických zariadení budovy, ako sú rozvody vody, kanalizácie, plynu, vykurovania a s tým súvisiaceho merania a regulácie

Kde nájsť peniaze na zatepľovanie

Pri rozhodovaní vlastníkov bytov, či ísť do zateplenia bytového domu, alebo nie častokrát zohrávajú financie. V dnešnej dobe však už existuje viacero podporných programov, kde sa dajú peniaze na zateplenie zohnať. Štátny fond rozvoja bývania napríklad poskytuje na zatepľovanie bytového domu úver na dvadsať rokov s úrokovou sadzbou 1,5 %. Podmienkou je, aby budova bola sklaudovaná do konca roka 2001, a aby bolo zateplenie bytovky úplné, teda aj s výmenou okien. Maximálna hodnota tohto úveru je 85 eur za meter štvorcový plochy zatepľovanej konštrukcie. Štátny fond rozvoja bývania poskytuje aj úver aj na zateplenie rodinného domu. Ide o úver s úrokom 1,5 % na obdobie 20 rokov. Maximálna hodnota tohto úveru je však iba 45 eur za meter štvorcový zateplenej plochy. V rámci programu MUNSEFF môžu vlastníci bytov získať grant vo výške 10 až 15 % z istiny poskytnutého úveru. Maximálna výška úveru na jeden projekt je 5 miliónov eur. Jednou z podmienok je dosiahnutie energetických úspor vo výške viac ako 30 % oproti stavu pred realizáciou projektu. V súčasnosti je možné získať aj štátnu dotáciu od ministerstva dopravy a výstavby. Nenávratný finančný príspevok je však určený iba na odstránenie systémových porúch bytových domov.

Čo získate dodatočným zateplením bytového domu

– znížite tepelné straty, a tým aj spotrebu tepla na vykurovanie

– lepšie využijete tepelnoakumulačné vlastnosti obvodových stien, vďaka čomu sa ustáli vnútorná klíma a spomalí ochladzovanie miestností pri prerušení vykurovania

– zvýšite vnútornú povrchovú teplotu stien, a tak zabezpečíte tepelnú pohodu pri nižšej vnútornej teplote

– obmedzíte nepríjemné prehrievanie miestností pri vysokých teplotách v lete

– minimalizujete miesta s najväčším únikom tepla cez tzv. tepelné mosty

– predídete zrážaniu vodných pár na vnútornom povrchu obvodových stien a zabránite vzniku plesní v chladných rohoch miestností, samozrejme, pri dostatočnom a pravidelnom vetraní

– zamedzíte zatekaniu v stykoch obvodových stien a pri oknách

– zvýšite odolnosť obvodových stien bytového domu proti poveternostným vplyvom a ochranu výstuže železobetónových a pórobetónových panelov pred koróziou, predĺžite tak pôvodnú technickú životnosť budovy aj o niekoľko desiatok rokov

– vytvoríte nové architektonické stvárnenie bytového domu a zhodnotíte ho

Pri zostavovaní textu sme vychádzali z materiálov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktoré boli pripravené v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva Žiť energiou. Viac o tejto téme si môžete prečítať na týchto stránkach Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor vEnergetikeDátum 19. júna 2014 14:00
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...