Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS
29. apríla 2014 9:53 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

SEPS vlani zarobila najmä vďaka zahraničným obchodom

Podnik prevádzkujúci elektrizačnú prenosovú sústavu dosiahol zisk po zdanení vo výške 69,2 milióna eur. Na zisku spoločnosti sa podľa podniku podieľali najmä výnosy, ktoré nepochádzajú od domácich spotrebiteľov elektriny.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá sa stará o elektrizačnú prenosovú sústavu, sa musela v minulom roku uspokojiť s menším ziskom ako rok predtým. Kým vlani podnik dosiahol zisk po zdanení vo výške 69,2 milióna eur, v roku 2012 bol zisk na úrovni 78,6 milióna eur. Nárast však firma zaznamenala vo výnosoch. Tie medziročne vzrástli o necelé dve percentá na 458,3 miliónov eur. „Na výsledku hospodárenia sa pozitívne prejavili vyššie výnosy najmä z medzinárodnej prevádzky prenosovej sústavy a nižšie regulované i prevádzkové náklady,“ uviedla pre portál vEnergetika.sk firma SEPS.

Pomohli výnosy z medzinárodného obchodu

Na zisku spoločnosti sa tak podľa podniku podieľali najmä výnosy, ktoré nepochádzajú od domácich spotrebiteľov elektriny. „Ide o výnosy z medzinárodného obchodovania s elektrinou, a to predovšetkým z kompenzačného mechanizmu medzi prevádzkovateľmi prenosových sústav, známeho pod medzinárodnou skratkou ITC, Market Couplingu, cezhraničnej výmeny regulačnej energie a aukcií prenosových kapacít,“ spresnil prevádzkovateľ prenosovej sústavy, ktorý vlani hospodáril s majetkom vo výške 903,4 miliónov eur, a ktorý preinvestoval v sledovanom období do jeho obnovy a rozvoja viac ako 100 miliónov eur.

Čo so ziskom?

Spoločnosť zatiaľ nevie, na čo sa jej vlaňajší zisk použije. Teda koľko prostriedkov poputuje do štátneho rozpočtu vo forme vyplatených dividend, respektíve koľko sa použije na investičné projekty. „O rozdelení zisku vytvoreného v roku 2013 rozhodne jediný akcionár, Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií SR na riadnom valnom zhromaždení spoločnosti 29 mája tohto roku,“ konštatovala spoločnosť.

Samostatne na trhu už 12 rokov

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame