Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina
Ilustračné foto SITA
19. februára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

SEPS už požiadala regulačný úrad o vydanie certifikácii

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS) už požiadala regulačný úrad o vydanie rozhodnutia o certifikácii prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) preskúma, či slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy spĺňa z hľadiska svojej vlastníckej štruktúry podmienky nezávislosti od výroby elektriny alebo plynu, respektíve od dodávky elektriny alebo plynu. „Ide o ďalší krok v procese implementácie energetického liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ sekcie podpory riadenia SEPS Igor Gallo.

Celý proces certifikácie by mal trvať niekoľko mesiacov. „Pri rozhodovaní o udelení certifikátu musí náš regulačný úrad zohľadniť stanovisko Európskej komisie,“ dodal Gallo. Predstavitelia slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy neočakávajú problémy pri vydávaní rozhodnutia o certifikácii. V septembri minulého roku totiž vláda SR rozhodla v rámci implementácie tretieho energetického liberalizačného balíčka, prijatého EÚ, o bezodplatnom prevode akcií SEPS z Fondu národného majetku SR na Slovenskú republiku zastúpenú Ministerstvom financií SR. „Tým bola aplikovaná smernica Európskeho parlamentu o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s plynom,“ konštatoval Gallo.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Ministerstvo financií SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame