Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

SEPS preinvestuje v tomto roku desiatky miliónov eur

Elektrina elektrická energia transformačná stanica Voľa
Súbor stavieb Transformácia 400/110 kV Voľa pri Elektrickej stanici 400/100 Voľa SITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava má na tohtoročné investície pripravených 98,5 miliónov eur.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) plánuje v tomto roku preinvestovať 98,5 mil. eur. Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák, viac ako polovicu investičných prostriedkov chce firma vynaložiť na súbor stavieb 2×400 kilovoltového vedenia Gabčíkovo-Veľký Ďur. Realizáciou tohto projektu sa majú zvýšiť prenosové schopnosti, bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky 400 kilovoltovej siete a priamo sa spoja dva uzly prenosovej sústavy, do ktorých sú vyvedené Vodná elektráreň Gabčíkovo a jadrová elektráreň Mochovce. „Celý súbor stavieb plánujeme ukončiť už v prvej polovici roku 2016,“ dodal Deák.

Ďalšie investície

Podnik chce v tomto roku taktiež investovať do výstavby diaľkového riadenia a výmeny druhého transformátora v elektrickej stanici Rimavská Sobota a diaľkového riadenia s doplnením o druhý transformátor v elektrickej stanici Stupava. „Tieto investičné akcie by mali byť v tomto roku aj ukončené,“ doplnil Deák.

Vlani preinvestovali menej

V minulom roku preinvestovala SEPS približne 94 miliónov eur. Medzi jednu z najvýznamnejších investičných akcií v roku 2014 radí firma realizáciu súboru stavieb Transformácia 400/100 kV Voľa. Podnik v rámci tejto investície zrekonštruoval transformovňu Voľa a postavil nové 2×400 kilovoltové vedenie medzi elektrickou stanicou Voľa a existujúcim vedením Lemešany-Kapušany. Spoločnosť obidve stavby skolaudovala a uviedla do prevádzky v auguste 2014. „Realizáciou uvedených stavieb sa zabezpečilo spoľahlivé zásobovanie nových priemyselných odberateľov elektrickej energie v tomto regióne, a to hlavne oceliarne Strážske,“ uviedol Deák.

Investícia v Stupave

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy vlani taktiež realizoval práce v elektrickej stanici Levice, kde ukončil výstavbu diaľkového riadenia a výmenu dvoch transformátorov. V minulom roku firma pokračovala v projekte výstavby diaľkového riadenia a doplnenie druhého transformátora v elektrickej stanici Stupava. „Tento investičný projekt zvýši bezpečnosť a spoľahlivosť napájania hlavného mesta SR a jeho okolia elektrickou energiou,“ konštatoval Deák.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Ministerstvo financií SR.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 7. januára 2015 10:01

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...