Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina elektrická energia transformačná stanica Voľa
Súbor stavieb Transformácia 400/110 kV Voľa pri Elektrickej stanici 400/100 Voľa SITA
7. januára 2015 10:01 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

SEPS preinvestuje v tomto roku desiatky miliónov eur

Slovenská elektrizačná prenosová sústava má na tohtoročné investície pripravených 98,5 miliónov eur.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) plánuje v tomto roku preinvestovať 98,5 mil. eur. Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák, viac ako polovicu investičných prostriedkov chce firma vynaložiť na súbor stavieb 2×400 kilovoltového vedenia Gabčíkovo-Veľký Ďur. Realizáciou tohto projektu sa majú zvýšiť prenosové schopnosti, bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky 400 kilovoltovej siete a priamo sa spoja dva uzly prenosovej sústavy, do ktorých sú vyvedené Vodná elektráreň Gabčíkovo a jadrová elektráreň Mochovce. „Celý súbor stavieb plánujeme ukončiť už v prvej polovici roku 2016,“ dodal Deák.

Ďalšie investície

Podnik chce v tomto roku taktiež investovať do výstavby diaľkového riadenia a výmeny druhého transformátora v elektrickej stanici Rimavská Sobota a diaľkového riadenia s doplnením o druhý transformátor v elektrickej stanici Stupava. „Tieto investičné akcie by mali byť v tomto roku aj ukončené,“ doplnil Deák.

Vlani preinvestovali menej

V minulom roku preinvestovala SEPS približne 94 miliónov eur. Medzi jednu z najvýznamnejších investičných akcií v roku 2014 radí firma realizáciu súboru stavieb Transformácia 400/100 kV Voľa. Podnik v rámci tejto investície zrekonštruoval transformovňu Voľa a postavil nové 2×400 kilovoltové vedenie medzi elektrickou stanicou Voľa a existujúcim vedením Lemešany-Kapušany. Spoločnosť obidve stavby skolaudovala a uviedla do prevádzky v auguste 2014. „Realizáciou uvedených stavieb sa zabezpečilo spoľahlivé zásobovanie nových priemyselných odberateľov elektrickej energie v tomto regióne, a to hlavne oceliarne Strážske,“ uviedol Deák.

Investícia v Stupave

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy vlani taktiež realizoval práce v elektrickej stanici Levice, kde ukončil výstavbu diaľkového riadenia a výmenu dvoch transformátorov. V minulom roku firma pokračovala v projekte výstavby diaľkového riadenia a doplnenie druhého transformátora v elektrickej stanici Stupava. „Tento investičný projekt zvýši bezpečnosť a spoľahlivosť napájania hlavného mesta SR a jeho okolia elektrickou energiou,“ konštatoval Deák.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Ministerstvo financií SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies