Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS
27. decembra 2013 14:02 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

SEPS preinvestovala v roku 2013 viac ako 100 miliónov eur

Slovenská elektrizačná prenosová sústava v roku 2014 plánuje preinvestovať takmer 94 miliónov eur.

Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) preinvestovala v roku 2013 viac ako 100 miliónov eur. Ide o historicky najvyšší investičný plán. K hlavným investičným akciám v roku 2013 patrilo pokračovanie prác na súbore stavieb Transformácia 400/110 kV Medzibrod, ktorý bol v roku 2013 ukončený a odovzdaný do prevádzky. „Realizáciou tohto súboru stavieb sa výrazne zvýšila bezpečnosť dodávky elektriny v uzlovej oblasti Medzibrod, ako aj kvalita dodávanej elektriny pre významného odberateľa Železiarne Podbrezová,“ informovala spoločnosť. Tento projekt sa z veľkej časti financoval z prostriedkov Medzinárodného podporného fondu na vyradenie elektrárne Bohunice (BIDSF).

V roku 2013 firma pokračovala aj na stavbách Diaľkové riadenie v elektrickej stanici Veľký Ďur, kde sa vykonávajú práce súvisiace s pripojením nových jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce do prenosovej sústavy, a Diaľkové riadenie v elektrickej stanici Levice, kde firma vymieňa dva transformátory. Medzi objemovo najväčšie akcie v roku 2013 sa zaraďuje aj výstavba dvojitého 400 kV vedenia medzi elektrickou stanicou Voľa a existujúcim vedením Lemešany – Kapušany a Transformácia 400/110 kV v elektrickej stanici Voľa. „Realizáciou uvedených stavieb sa zabezpečí spoľahlivé zásobovanie nových priemyselných odberateľov elektrickej energie v tomto regióne, a to hlavne oceliarne Strážske,“ dodal prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Medzi významné investície v roku 2013 zaradila firma aj výstavbu diaľkového riadenia a doplnenie druhého transformátora 400/110 kV s inštalovaným výkonom 350 MVA v elektrickej stanici Stupava. „Tento investičný projekt zvýši bezpečnosť a spoľahlivosť napájania hlavného mesta SR a jeho okolia elektrickou energiou,“ spresnil podnik.

SEPS plánuje v roku 2014 preinvestovať takmer 94 miliónov eur. Investičný plán sa zameriava hlavne na projekty začaté v predchádzajúcich rokoch. „V roku 2014 medzi objemovo najvýznamnejšie investičné akcie bude patriť výstavba nového vedenia 2×400 kV Gabčíkovo – Veľký Ďur a stavba Diaľkové riadenie v elektrickej stanici Rimavská Sobota a výmena transformátora,“ konštatovala spoločnosť SEPS.

Viac informácií o spoločnosti SEPS nájdete v našej databáze.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame