Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina SEPS
Ilustračné foto SITA
13. februára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

SEPS plánuje v roku 2013 preinvestovať takmer 96 mil. eur

Objem investícií by sa tak v porovnaní s vlaňajškom mal viac ako zdvojnásobiť, keď v roku 2012 spoločnosť preinvestovala 41,6 mil. eur.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) plánuje v tomto roku preinvestovať 95,9 mil. eur. Objem investícií by sa tak v porovnaní s vlaňajškom mal viac ako zdvojnásobiť, keď v roku 2012 spoločnosť preinvestovala 41,6 mil. eur. Ako informoval výkonný riaditeľ sekcie podpory riadenia SEPS Igor Gallo, investičný plán na rok 2013 je zameraný hlavne na pokračovanie a dokončenie realizácie zákaziek začatých v predchádzajúcich rokoch.

Významnou investíciou je podľa neho súbor stavieb Transformácia 400/110 kV Medzibrod. Pozostáva z rekonštrukcie transformovne 220/110 kV Medzibrod na napäťovú hladinu 400 kV, výstavby nového vedenia 2 x 400 kV pre transformovňu 400/110 kV Medzibrod a samotnej transformácie 400/110 kV v elektrickej stanici Medzibrod. „Realizáciou tohto súboru stavieb sa výrazne zvýši bezpečnosť dodávky elektriny v uzlovej oblasti Medzibrod a taktiež dôjde k výraznému zlepšeniu kvality dodávanej elektriny pre významného odberateľa elektriny Železiarne Podbrezová,“ uviedol Gallo. Na základe grantovej dohody uzatvorenej medzi SEPS a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj je projekt z časti financovaný zo zdrojov Medzinárodného fondu na podporu odstavenia JE V1 Bohunice. Ukončenie projektu je naplánované na október 2013.

SEPS v tomto roku pokračuje aj v stavbe diaľkového riadenia elektrickej stanice Veľký Ďur. Predmetom tejto investície je komplexná rekonštrukcia elektrickej stanice Veľký Ďur aj v súvislosti s pripojením nových blokov jadrovej elektrárne Mochovce do prenosovej sústavy. Ďalšou významnou investíciou sú pokračujúce práce na diaľkovom riadení elektrickej stanice Levice, kde sa v tomto roku plánuje výmena druhého transformátora 400/110 kV. SEPS plánuje aj ďalšie investície okrem iného zamerané na zabezpečenie spoľahlivého zásobovania nových priemyselných odberov vo východoslovenskom regióne. Ďalšie investície sú naplánované na staniciach v Rimavskej Sobote a Stupave.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame