SEPS nezaznamenala počas októbrovej víchrici výpadky vo svojej sieti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS

Cena elektriny na dennom trhu na Slovensku aj vďaka minulotýždňovej víchrici dosiahla záporné hodnoty.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) nemusela počas koncoročnej októbrovej víchrici riešiť výpadky elektriny v jej prenosovej sústave. Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy je podľa vedúceho odboru komunikácie SEPS Norberta Deáka pripravený aj na extrémne silný vietor. Doteraz sa nestalo, aby musel pre silný vietor prevádzkovateľ riešiť poruchy typu black-out.

Slovensko bez black-outu

„Energetické technológie prenosovej aj distribučnej sústavy sú budované podľa noriem, ktoré definujú odolnosť proti vetru. Samozrejme je tu možnosť zlyhania prvkov pri enormnom zaťažení, to sa vylúčiť nedá a pre tieto prípady sú vytvorené systémy opatrení pre obnovu prevádzky zlyhaných zariadení. No aj napriek tomu dochádza k výpadkom v zásobovaní elektrinou. No sú to obvykle lokálne problémy, ktoré nezasahujú veľké územia, čo v svetovom meradle býva horšie. Tam sa poruchy typu black-out vyskytujú, my zatiaľ s tak rozsiahlym zlyhaním energetického systému nemáme skúsenosti,“ konštatoval Deák.

Cena elektriny

Minulotýždňový silný vietor na Slovensku nespôsobil len škody na elektrických zariadeniach niektorých distribučných spoločnostiach a výpadky dodávok elektriny. Zároveň zvýšil produkciu veterných elektrární, čo zapríčinilo extrémne nízke veľkoobchodné ceny elektriny. Na konci októbra počas silného vetra zaznamenala SEPS veľký prebytok výkonu v našej elektrizačnej sústave, až do 350 megawattov, čo predstavuje asi osem percent z ročného maxima.

„Prebytok výkonu bol pravdepodobne spôsobený extrémne nízkymi cenami na dennom trhu v rámci 4M Market Coupling na Slovensku, kedy ceny v jednotlivých hodinách dosiahli záporné hodnoty až -50 eur za megawatthodinu,“ konštatoval Deák. Záporné hodnoty cien boli pravdepodobne ovplyvnené cenami na najväčšom trhu v regióne, ktorým je Nemecko. V prvých hodinách 28. októbra ceny v Nemecku dosahovali úroveň až -83 eur za megawatthodinu.

Firma SEPS si netrúfa jednoznačne potvrdiť, či je za októbrovým prebytkom výkonu v slovenskej elektrizačnej siete vysoká výroba elektriny v nemeckých veterných parkoch. „Rovnako je ťažké určiť príčiny chovania sa trhu s elektrinou. Záporné ceny sa pri určitých stavoch v prepojenej celoeurópskej sústave objavujú a dávajú sa do súvislostí s technickými zlyhaniami, no môže rovnako ísť o krátkodobé obchody využívajúce aktuálne technické riziká, či problémy,“ konštatoval Deák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava