Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatmenie
Ilustračné foto. wikipedia.org
19. marca 2015 14:10 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

SEPS je na piatkové zatmenie Slnka pripravená

Zatmenie Slnka môže v krajinách s veľkým podielom výroby elektriny zo Slnka spôsobiť veľký výkyv vo výrobe elektriny. Slovenská elektrizačná prenosová sústava sa na piatkové zatmenie pripravila.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s., ktorá prevádzkuje prenosovú sústavu na území Slovenska, je na očakávané piatkové zatmenie Slnka pripravená. Tento jav môže pritom v krajinách s veľkým podielom výroby elektriny zo Slnka v prípade jasného počasia znamenať pokles výroby elektriny a po jeho odznení zase prudký nárast výroby a prebytok v sústave. SEPS hlási, že na nepriaznivé okolnosti spojené s čiastočným zatmením Slnka a s nimi súvisiacich problémov sa dlhodobo pripravuje s cieľom zabezpečiť spoľahlivé a bezpečné zásobovanie spotrebiteľov.

Zazmluvnili podporné služby

„Čo sa týka výroby elektriny na území Slovenska počas piatkového čiastočného zatmenia, na prípadný výpadok sme pripravení a elektrina chýbať nebude, pretože prípadné výkyvy vo výrobe budú zabezpečené zazmluvnením vyšších objemov podporných služieb,“ konštatoval výkonný riaditeľ Slovenského elektroenergetického dispečingu (SED) František Pecho. Inštalovaný výkon slnečných elektrární na Slovensku predstavuje vo výrobe asi 10 % maxima zaťaženia v tomto marcovom období. „Výpadok časti fotovoltickej výroby môže ovplyvniť celkové pokrytie zaťaženia na výkonovej úrovni desiatok až cez sto megawatt, čo je pre ilustráciu podobný objem ako vyrába blok v uhoľnej elektrárni,“ dodal Pecho s tým, že vzhľadom na inštalovaný výkon fotovoltických elektrární a prijímané opatrenia sa teda nepredpokladá výskyt vážnejších problémov.

Riziko spoza hraníc

Pripravujú sa aj prevádzkovatelia všetkých prenosových sústav spolupracujúcich v rámci združenia ENTSO-E. Bola spracovaná analýza a prijaté rozsiahle opatrenia. Bol spracovaný aj dotazník, kde všetci deklarovali pripravenosť na zmeny výroby v súvislosti so zatmením. Riziková bude len situácia, ak ostatné krajiny v prepojenej celoeurópskej sústave, ktoré majú veľký podiel slnečných zdrojov na výrobe elektriny, predovšetkým Nemecko s inštalovaným výkonom zhruba 40 000 megawattov či Taliansko s inštalovaným výkonom približne 20 000 megawattov, nezvládnu zatmenie a pokles výroby. „V takom prípade by mohli vzniknúť vážne problémy a nie je vylúčený ani úplný výpadok elektriny, tzv. blackout, vo veľkej časti prepojenej celoeurópskej prenosovej sústavy. Je reálne riziko, že masívne zlyhanie v oblastiach s vysokým podielom výroby elektriny zo solárnych zdrojov by sa prenieslo do okolitých sústav,“ tvrdí Pecho.

Rôzne opatrenia

Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy sa však pripravuje aj na takýto prípad. „Vykonali sme a naďalej robíme opatrenia na zvládnutie týchto zavlečených problémov,“ tvrdí šéf elektroenergetického dispečingu. Okrem už spomenutého obstarania vyššieho objemu rezerv sme vytvorili pracovnú skupinu, ktorá pozorne sleduje prípravy v rámci združenia prevádzkovateľov prenosových sústav, prebehli zaškoľovania a preskúšania dispečerov ohľadom smerníc súvisiacich so stavom núdze a frekvenčným plánom v elektrizačnej sústave SR, obmedzilo sa vypínanie zariadení prenosovej sústavy Slovenskej republiky na 20. marca 2015. Preverila sa tiež aktivácia varovných systémov RAAS (operatívny informačný a varovný systém pre prevádzkovateľov prenosových sústav v strednej Európe, pozn. red.) a európskeho varovného systému.

Súčasťou preventívnych opatrení bolo aj odskúšanie funkčnosti signálov, najmä v súvislosti so zníženou a zvýšenou frekvenciou v sústave a informovanie partnerov o hrozbách. „Na možné riziká sme pripravení – vykonali sme všetko potrebné a v prípade hroziaceho nedostatku počítame s podporou aj zo strany partnerov,“ konštatuje Pecho.

Ako na blackout?

Hrozba porúch veľkého rozsahu a teda aj blackout, je v európskej prepojenej sústave podľa neho realitou. Môžu sa objaviť pri súbežnom zlyhaní technológií pre prenos, výrobu alebo spotrebu veľkých výkonov. „Takéto zlyhania sa nedajú predvídať, dá sa im len predchádzať dodržiavaním prevádzkových pravidiel. Tiež je dôležité pripraviť sa na obnovenie dodávky elektriny v prípade, že k blackoutu dôjde,“ myslí si šéf dispečerov. Ako dodáva, na takéto situácie je zložité urobiť dokonalú prípravu, pretože mechanizmus ich vzniku je veľmi rôznorodý, ale je možné pripraviť určitý počet scenárov obnovy a otestovať schopnosť ich uplatnenia. „Takéto kroky naša spoločnosť vykonáva a prikročila aj k testom jednotlivých scenárov. Sú to zložité akcie a vyžadujú si dlhodobú prípravu,“ uzavrel Pecho.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame